Deputații din Comisia pentru Agricultură au adoptat două proiecte legislative foarte importante pentru agricultori: cel referitor la despăgubiri în caz de secetă și cel privitor la cumpărarea terenurilor agricole din extravilan. Miercuri vor fi supuse votului plenului Camerei Deputaților. A fost o cursă între PSD și PNL care partid lansează primul actul normativ cu despăgubirile. De această dată, PSD „a luat fața” PNL, care are pregătit un proiect de OUG, dar și legea PSD are hibe multe și mai trebuie și acordul Comisiei Europene, pentru că este vorba de ajutor de stat. Cât privește legea privind vânzarea terenurilor, treburile au devenit atât de complicate, încât devine interesant cum se va aplica.
Legea privind instituirea unui ajutor de stat pentru acordarea de despăgubiri producătorilor agricoli afectaţi de fenomene meteorologice nefavorabile a fost prilej de dispute politice între reprezentanții PSD și cei ai PNL. În esență, se vor aloca despăgubiri în cazul pagubelor produse de fenomene meteo nefavorabile, „care poate fi asimilat unei calamități naturale, cum ar fi: secetă gravă care afectează terenurile agricole, inundaţii şi temperaturii excesiv de scăzute sub limita biologică de rezistenţă a plantelor”, potrivit proiectului legislativ. Potențialii beneficiari sunt toți agricultorii, indiferent dacă produc pentru piață sau pentru autoconsum, și indiferent de forma de organizare, de la simple persoane fizice și până societăți comerciale.
„Despăgubirile se acordă producătorilor agricoli, ale căror culturii au fost afectate de fenomene meteorologice nefavorabile (n.r. – prevăzute de lege), numai pentru daune ce depăşesc 30% din producţie, dar nu mai mult de 70% din cheltuielile efectuate pentru cultura respectivă până la data producerii fenomenului”, s-a stabilit, în cele din urmă.
De fapt, cele mai mari dispute dintre deputații din Comisia pentru Agricultură au fost în jurul a două probleme. Prima se referă la modul de elaborare a legii astfel încât agricultorii care ar fi putut iriga și nu au făcut-o să nu primescă despăgubiri. Cea de a doua problemă a vizat stabilirea cuantumului despăgubirilor. În cele din urmă, se pare că nivelul cheltuielilor este definitoriu. Modul de transpunere în practică este în sarcina Ministerului Agriculturii. Mai ales că micii producători nu au niciun fel de contabilitate, astfel că nu se știe cam cât au cheltuit până la momentul când se produce calamitatea.
Reprezentantul Ministerului Agriculturii a arătat că marea hibă a proiectului de lege este faptul că schema de ajutor de stat trebuie notificată la Comisia Europeană. Mai mult, este posibil să se înregistreze o dublă finanțare: pe de o parte, apă gratuită pentru irigații și finanțare pentru infrastructură, iar pe altă parte despăgubirile pentru calamitate. Și oricum, ministerul a pregătit un proiect de OUG care vizează exact acest lucru, iar pentru despăgubirile 2020 situația este rezolvată.
Concluzia a tras-o președintele Comisie pentru Agricultură, deputatul Alexandru Stănescu: „să avem o lege, chiar dacă mai trebuie modificări”.


