Acasă Focus Agricol DeltaCraft contemporan

DeltaCraft contemporan

de GM

deltacraftCentrul pentru Politici Durabile Ecopolis, împreună cu Asociaţia Soxen (iniţiatorii KraftMade) şi Institutul de Cercetări Eco-Muzeale “Gavrilă Simion” Tulcea (ICEM) derulează un proiect cofinanţat printr-un Grant SEE oferit de Norvegia, Islanda, Liechtenstein şi Guvernul României, ce are ca scop revitalizarea meşteşugurilor din Delta Dunării. Proiectul DeltaCraft vizează transpunerea meşteşugurilor deltaice în designul de obiect contemporan şi promovarea pe plan internaţional.

Valoare totală a proiectului este de 377.320 lei, din care finanţarea nerambursabilă prin Grantul norvegian fiind de 339.588 lei, adică 90%. Iniţiatorii DeltaCraft îşi propun ca proiectul, care a debutat la începutul anului, să se finalizeze în decembrie 2015.

În prima etapă a proiectului, ICEM a realizat o inventariere a meşteşugurilor din Deltă; “rolul cercetării este să ajute echipa de proiect în înţelegerea evoluţiei meşteşugurilor de aici, dar şi stadiul actual al acestora”, se arată într-un comunicat de presă al Ecopolis.

Arealul de cercetare al studiului cuprinde Rezervaţia Biosferei Delta Dunării şi regiunile limitrofe, iar concluziile relevă urgenţa creării unui mecanism sustenabil de promovare şi reinventare a meşteşugurilor, găsirea unor surse de venit diversificate pentru stimularea activităţilor de acest fel şi motivarea unor tineri ucenici care să ducă mai departe meşteşugul strămoşesc.

În cadrul cercetării au fost identificaţi 86 de meşteşugari şi artişti populari încă activi şi 23 de meşteşuguri şi tehnici tradiţionale practicate de aceştia.

“Proiectul îşi propune să valorifice meşteşugurile deltaice, ceea ce presupune transferarea lor către piaţa de design contemporan, incluzând şi pregătirea artiţtilor populari şi a meşterilor locali care le practică în dobândirea tehnicilor de adresare a publicului contemporan, tot mai receptiv la designul de inspiraţie tradiţională. Asta va contribui în primul rând la păstrarea acestor tehnici şi apoi la asigurarea unei surse de venit constantă pentru aceşti meşteri”, a declarat Loredana Pană, Coordonator Proiecte Ecopolis.

Pentru a crea produsele de design contemporan, echipa de proiect selecta 5 meşteşuguri/tehnici de lucru. Împreună cu cei 5 designeri, meşteşugarii selectaţi vor produce 10 obiecte cu design contemporan, ce vor fi promovate printr-o expoziţie naţională şi o participare la un târg internaţional de design (Design Week).

din aceeasi categorie