Acasă Economie Legea UE privind defrișările: Parlamentul sprijină măsuri de simplificare

Legea UE privind defrișările: Parlamentul sprijină măsuri de simplificare

de A

Eurodeputații au votat pentru simplificarea legii UE privind defrișările, care a fost adoptată în 2023 pentru a se asigura că produsele vândute în UE nu provin din terenuri defrișate.

Parlamentul a votat miercuri soluții specifice pentru a facilita punerea în aplicare a Regulamentului UE privind defrișările de către întreprinderi, părțile interesate la nivel mondial, precum și țările din UE și din afara UE. Acest vot a avut loc în urma deciziei din cadrul ultimei sesiuni plenare de a accelera o nouă propunere din partea Comisiei.

Conform poziției Parlamentului, întreprinderile vor avea la dispoziție un an suplimentar pentru a se conforma noilor norme ale UE de prevenire a defrișărilor. Marii operatori și comercianți vor trebui acum să respecte obligațiile prevăzute în prezentul regulament începând cu 30 decembrie 2026, iar microîntreprinderile și întreprinderile mici începând cu 30 iunie 2027. Această perioadă suplimentară este menită să garanteze o tranziție lină și să permită punerea în aplicare a unor măsuri de consolidare a sistemului informatic pe care operatorii, comercianții și reprezentanții acestora îl utilizează pentru a face declarații electronice privind diligența necesară.

Deputații consideră că sarcina prezentării unei declarații privind diligența necesară ar trebui să revină întreprinderilor care introduc primele un produs pe piața UE, și nu operatorilor și comercianților care îl comercializează ulterior.

Modificările aduse de eurodeputați vor reduce, de asemenea, obligațiile microîntreprinderilor și ale micilor operatori primari, care ar trebui acum să prezinte doar o declarație simplificată unică.

Parlamentul a solicitat o revizuire a simplificării până la 30 aprilie 2026 pentru a evalua impactul legii și sarcina administrativă.

Textul a fost adoptat cu 420 de voturi pentru, 250 voturi împotrivă și 8 abțineri.

Parlamentul este acum pregătit să înceapă negocierile cu statele membre cu privire la forma finală a legii, care trebuie aprobată atât de Parlament, cât și de Consiliu și publicată în Jurnalul Oficial al UE înainte de sfârșitul anului 2025, pentru ca termenul de un an să intre în vigoare.

Regulamentul simplificat a fost adoptat de Parlament la 19 aprilie 2023. Aceasta urmărește să combată schimbările climatice și pierderea biodiversității prin prevenirea defrișărilor legate de consumul UE de cacao, cafea, ulei de palmier, soia, lemn, cauciuc, cărbune, hârtie tipărită și produse din carne de vită.

Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO) estimează că 420 de milioane de hectare de pădure – o suprafață mai mare decât ce a UE – au fost pierdute din cauza defrișărilor între 1990 și 2020. Consumul UE este responsabil pentru aproximativ 10% din defrișările de la nivel mondial. Uleiul de palmier și soia reprezintă mai mult de două treimi din această cantitate.

din aceeasi categorie

Comentează

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.