Acasă Stiri ExterneEuropa UBER şi-a pierdut licenţa în Londra

UBER şi-a pierdut licenţa în Londra

de A

Autoritatea pentru transporturi din Londra (AfL) a anunţat că nu va reînnoi licenţa de operare a companiei Uber, care va expira la sfârşitul lunii septembrie, informează BBC News.

”TfL a ajuns la concluzia că Uber a dat dovadă de lipsă de responsabilitate corporatistă, care ar putea avea implicaţii asupra siguranţei şi securităţii publice”, se arată într-un comunicat emis de către autoritatea londoneză de transport.

Licenţa de operare a companiei Uber ar urma să expire la 30 septembrie, scrie Mediafax.

În Londra, dar şi în alte ţări în care Uber furnizează servicii, compania a fost ferm criticată de sindicatele taximetriştilor şi transportatorilor.

Uber are dreptul să facă un recurs în termen de 21 de zile.

din aceeasi categorie