Acasă Stiri InterneHidro Profit record la Hidroelectrica

Profit record la Hidroelectrica

de A

hidro 2Producătorul de energie Hidroelectrica a realizat în primul semestru din acest an un profit brut record, de 754 milioane lei, în creştere cu 4% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, când a fost de 725 milioane lei. Acest profit record se datorează măsurilor luate de administratorul judiciar în vederea optimizării costurilor şi eficientizării activităţii de exploatare. Compania estimează în acest an un profit brut minim de 1,3 miliarde lei.

Producţia de energie din primele şase luni a fost de 8,9 TWh, faţă de 9,5 TWh în prima parte din 2015.

Afaceri Hidroelectrica în primele şase luni au fost de 1,6 miliarde lei.

Hidroelectrica s-a aflat în insolvenţă din 20 iunie 2012 până în 21 iunie 2016, însă în două faze, pentru că în perioada iunie 2013 – februarie 2014 a ieşit din procedura judiciară.

Pe perioada insolvenţei, compania a fost administrată de administratorul judiciar Remus Borza, care a eliminat contractele păguboase cu „băieţii deştepti” din energie şi a redus personalul companiei.

Hidroelectrica avea la 31 mai lichidităţi de 1,6 miliarde lei (circa 350 milioane euro cash).

Producătorul de energie are acum 3.200 de salariaţi, faţă de 5.239 salariaţi la momentul intrării în insolvenţă.

din aceeasi categorie