Un nou studiu arată că poluarea aerului ucide aproximativ 4.000 de oameni în China în fiecare zi, ceea ce înseamnă 1 din 6 decese premature în cea mai populată ţară din lume, scrie publicaţia Asian Correspondent. Poluatorul principal este cărbunele.
Fizicienii de la Universitatea Berkeley din California, au calculat că aproximativ 1,6 milioane de oameni din China mor în fiecare an de inimă, a accidentelor vasculare cerebrale și pulmonare, din cauza aerului incredibil de poluat, în special particule mici de ceață.
Studiile anterioare arătau că poluarea aerului din China este responsabilă pentru moartea a 1- 2 milioane persoane, dar acest studiu nou este primul care a folosit cifre recent privind monitorizarea aerului din China.
Autorul principal al studiului, Robert Rohde, a spus că 38% din populația chineză beneficiază de o calitate medie a aerului pe termen lung pe care Agenţia americană pentru Protecţia Mediului o numește „nesănătoasă”.


