Compania poloneză de stat Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) SA a anunţat că a semnat un acord cu grupul american Chevron pentru a explora împreună gaze de şist în zona de sud-vest a Poloniei, transmite AP. Dependentă în proporţie de peste 80% de importurile ruseşti, Polonia vrea să-şi diversifice sursele de aprovizionare şi mizează pe rezervele sale de gaze de şist, care, potrivit raportului US Energy Information Agency (EIA), ar fi cele mai mari din Europa, estimate undeva între 800 şi 2.000 de miliarde de metri cubi.
Purtătoarea de cuvânt a PGNiG, Dorota Gajewska, a precizat că cele două companii vor evalua în comun depozitele lor de gaze de şist din zonele lor de activitate şi vor face schimb de informaţii geologice, care sunt vitale pentru alegerea zonele unor vor fi efectuate explorări. Astfel de informaţii sunt rare în Polonia din cauza numărului mic de foraje exploratorii.
Companiile speră că prin cooperare vor putea să-şi reducă costurile şi riscurile, notează Agerpres.
Guvernul polonez a decis luna trecută să scutească de la plata impozitelor, până în 2020, extracţia de gaze de şist în ideea de a accelera lucrările de explorare şi a reduce dependenţa de gazul natural rusesc. Cu o populaţie de 38 de milioane de locuitori, Polonia consumă în prezent 14 miliarde de metri cubi de gaze pe an, din care două treimi sunt importate din Rusia.
Chevron este prezentă şi în România, unde a concesionat patru perimetre pentru explorarea gazelor de şist, trei în judeţul Constanţa şi unul în Vaslui.


