Acasă EconomieIndustrie Piața farmaceutică a ajuns la aproape 13 miliarde lei

Piața farmaceutică a ajuns la aproape 13 miliarde lei

de A

medicamentePiața farmaceutică din România a înregistrat anul trecut o creștere valorică de 10,6%, ajungând la 12,95 miliarde lei (2,87 miliarde euro), comparativ cu valoarea de 11,7 miliarde lei (2,6 miliarde euro), realizată în 2015, arată un raport publicat de Antibiotice Iași (simbol bursier ATB), cel mai important producător român de medicamente generice.

Evoluția pozitivă s-a înregistrat și la nivel de consum fizic de medicamente, acesta crescând cu 471 milioane unități fizice, de la 11,2 miliarde unități în 2015 la 11,27 miliarde în 2016.

”Creșterea pieței farmaceutice poate fi explicată atât prin raportarea acesteia la o valoare din 2015 afectată de reducerea consecutivă a prețurilor pentru medicamentele pe bază de prescripție cât și prin introducerea unor noi molecule în lista medicamentelor compensate și gratuite, printre care și cele pentru tratamentul fără interferon al hepatitei cronice virale C și al cirozei hepatice C”, arată documentul.

Exceptând introducerea tratamentului pentru hepatită, creșterea pieței farmaceutice în anul 2016 ar fi fost de aproximativ 1%.

Cu o valoare de vânzare de 300 milioane lei, societatea își menține locul patru în rândul producătorilor de medicamente generice cu prescripție medicală și medicamente fără prescripție medicală (OTC), înregistrând cea mai importanta crestere din top 10, se menționează în document.

Segmentul farmacii ”retail” este în creștere cu 3,7% comparativ anul 2015, de la 215,5 milioane lei la 223,6 milioane lei, în timp ce segmentul ”spitale” înregistrează o creștere de 6,5%, de la 71,8 milioane lei în 2015 la 76,5 milioane lei în 2016.

Exporturile Antibiotice Iași au înregistrat valoarea de 25,60 milioane dolari în anul 2016, în creștere cu 11,6% față de anul 2015, crescând în mod constant în ultimii ani, de la 17,9 milioane dolari, valoare înregistrată în anul 2010.

”Creșterea vânzărilor la export a fost generate de dezvoltarea exportului de produse finite ca urmare a materializării proiectelor demarate în anii anteriori pe diferite piețe externe prin obținerea autorizațiilor de punere pe piață și materializarea fazei comerciale a proiectelor”, arată raportul companiei.

Un procent de 40% din exporturi a mers în Asia, alte 24% au mers în America de Nord, în timp ce restul producției a fost exportat în Europa (19%), Rusia și CSI (7%), precum și America de Sud (6%), Africa (3%) și chiar Australia (1%).

”Asia rămâne principala arie geografică pentru exporturile societății Antibiotice datorită consumului important de Nistatina substanță activă și a creșterii exportului de produse finite în special pe piața din Vietnam”, arată raportul companiei.

Antibiotice Iași este prezentă pe piața internă cu un portofoliu de 140 de medicamente generice din 12 arii terapeutice.

Veniturile din vânzări ale anului 2016 au înregistrat valoarea de 332,4 milioane lei în creștere cu 1% comparativ cu anul 2015 când s-au înregistrat 330 milioane lei.

Compania a realizat un profit după impozitare de 30,4 milioane lei, mai mare față de cel din 2015 cu 12% și cu 9% peste cel bugetat.

Societatea are o capitalizare de 382,6 milioane lei. Acționarul majoritar al Antibiotice este Ministerul Sănătății, cu 53,01% din acțiuni.

din aceeasi categorie

1 comentariu

Piața farmaceutică a ajuns la aproape 13 miliarde lei | Asociatia Medicilor de Familie Mures aprilie 11, 2017 - 12:59 pm

[…] Sursa focus-energetic.ro […]

Comments are closed.