Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD), Banca Europeană de Investiţii (BEI), IFC (membră a Băncii Mondiale) şi acţionarii Nabucco şi Nabucco Gas Pipeline International GmbH au semnat o scrisoare de mandat ce marchează startul procesului de evaluare a proiectului Nabucco. Această etapă este necesară pentru obţinerea unui potenţial pachet de finanţare de până la 4 miliarde de euro, în condiţiile în care întregul proiect este evaluat la 7,9 miliarde de euro.
„Potenţialul pachet de finanţare va fi alcătuit din până la 2 miliarde de euro de la BEI, până la 1,2 miliarde de euro de la BERD (până la 600 milioane de euro pentru contul BERD şi până la 600 milioane euro care urmează să fie sindicalizate către băncile comerciale) şi până la 800 de milioane euro de la IFC (până la 400 milioane euro pentru contul IFC şi până la 400 milioane euro care urmează să fie sindicalizate către băncile comerciale)”, se arată în comunicat.
Scrisoarea de mandat formalizează condiţiile în care cele trei instituţii financiare internaţionale (IFI) vor derula evaluarea proiectului Nabucco şi oferă un indiciu privind potenţialul nivel de finanţare. De asemenea, documentul stabileşte activităţile necesare înainte ca decizia finală de investiţie să poată fi luată. Evaluarea proiectului va include un studiu aprofundat al aspectelor comerciale, sociale şi de mediu, potrivit comunicatului.
După finalizarea cu succes a evaluării, finanţarea va fi nevoie să fie aprobată de către organismele relevante ale fiecărei IFI. Agenţiile de asigurare a creditelor de export şi băncile internaţionale sunt aşteptate să înceapă evaluarea proiectului Nabucco imediat după cea a IFI. Angajamentele din partea potenţialilor creditori sunt preconizate pentru 2011.
Conducta Nabucco va aduce gaze din zona Mării Caspice şi Orientul Mijlociu în Europa, tranzitând Turcia, Bulgaria, România, Ungaria, până în Austria, urmând ca aici să se conecteze la reţeaua europeană de transport al gazelor. Proiectul Nabucco ocoleşte Federaţia Rusă şi ca furnizor de gaze, şi ca rută de transport.
Pe lângă Nabucco, România mai este implicată într-un proiect, AGRI (Azerbaidjan Georgia Romania Interconnecter) ce va aduce gaze din Azerbaidjan până la un terminal de lichefiere a gazelor în Poti (port în Georgia, pe malul estic al Mării Negre), care se vor încărca pe vase speciale până la un terminal de delichefiere a gazelor la Constanţa, de unde, pe conducte, vor putea ajunge în România şi, de aici, oriunde în Europa.
Ruşii spun că nu se opun
Rusia nu intenţionează să împiedice proiectele la care nu participă, dar va continua să demonstreze partenerilor săi beneficiile cooperării energetice cu ea, a declarat, recent, preşedintele rus Dmitri Medvedev, în timpul unei conferinţe de presă, la Baku, capitala Azerbaidjanului.
“Poziţia rusă este că nu putem şi nu trebuie să împiedicăm niciun proiect alternativ. Acest lucru este inadmisibil. Trebuie să arătăm însă avantajele cooperării cu noi”, a afirmat şeful statului rus, răspunzând la întrebarea adresată de un ziarist dacă relaţia de cooperare în domeniul energiei dintre Azerbaidjan cu Rusia este compatibilă cu participarea Baku la proiectul de gazoduct european Nabucco de transport al gazelor naturale de la Marea Caspică, ocolind Rusia.
La rândul său, preşedintele azer Ilham Aliev a afirmat că ţara poate furniza gaze timp de mai multe decenii: rezervele prospectate ale Azerbaidjanului se cifrează la aproximativ 2.000 de miliarde metri cubi de gaze, iar rezervele estimate – la circa 5.000 de miliarde metri cubi.
Pe lângă Nabucco, există un al doilea proiect, South Stream, lansat de Gazprom şi Eni (Italia), care va urma, în principiu, aproximativ acelaşi traseu, dar gazele vor fi furnizate de ruşi. Deocamdată, South Stream ocoleşte România, dar Bucureştii s-au arătat interesaţi şi de acest proiect.
Perceput ca un rival al conductei ruse South Stream, Nabucco este prevăzut cu o capacitate de 31 miliarde de metri cubi pe an, circa 5% din necesarul de gaze al UE în perspectiva anului 2020.


