Acasă MediuDezvoltare Durabila Rabla de Moș Crăciun

Rabla de Moș Crăciun

de L M

Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) va lansa o nouă sesiune a Programului „Rabla pentru Electrocasnice” la sfârșitul lunii noiembrie, cu intenția declarată a ministrului Mediului ca achiziția să se facă în decembrie, cunoscută drept „luna cadourilor”. Și ca „darurile” să fie complete, televizoarele, cele mai căutate în carul acestui program, vor putea să aibă clasă energetică cel puțin G, adică orice se găsește pe piață.

„Toate programele în acest an au fost de succes, derulate în mod corespunzător. Aici aş menţiona cel mai important program pe care l-am derulat – Programul <Rabla pentru electrocasnice>, un program care continuă anul acesta cu o nouă sesiune, de sărbători, în luna decembrie”, a declarat ministrul Mediului, Barna Tanczos, joi, într-o conferință de presă.

„Din fondul din care ne-au rămas la dispoziţie 34 milioane de lei, din cele 75 de milioane alocate iniţial, vom finanţa noua sesiune, practic în acelaşi condiţii de înscriere, de creare a conturilor pentru persoanele care nu au participat în prima sesiune şi de bifare a acelor aparate electrocasnice care reprezintă interes pentru beneficiari. Programul va fi lansat, probabil, în ultima săptămână din noiembrie, pentru ca în cursul lunii decembrie voucherele să poată să fie valorificate la magazinele de specialitate”, a afirmat Tanczos.

Potrivit demnitarului, noua sesiune a programului se va derula în aceleași condiții ca cea precedentă, cu o singură excepție: vor putea fi achiziționate toate tipurile de televizoare existente pe piață, adică începând cu clasa energetică G.

De asemenea, până la sfârșitul acestui an, vor mai fi lansate alte trei programe de finanțare: unul pentru instalarea de staţii de încărcare pentru maşinile electrice în localități, altul care prevede instalarea de panouri fotovoltaice pentru locuințe unifamiliale şi un program dedicat construcției pistelor de biciclete.

Programe de sfârșit de an

„Anul acesta, în câteva zile, vom mai lansa noul program de staţii de încărcare a maşinilor electrice pentru instituţiile publice. Vom finanţa peste 2.300 de astfel de staţii şi anul viitor acestea vor fi completate, prin Ministerul Dezvoltării, cu lansarea programului pentru 15.000 de staţii, prin PNRR. În decembrie vor mai fi lansate două programe. La programul de fotovoltaice pentru persoane fizice vom păstra acelaşi sistem de depuneri de proiecte prin instalatori, prin firme specializate care iniţial se înregistrează în sistem. De asemenea, vom lansa un program pentru piste de biciclete pe structura ghidului care a mai fost lansat în trecut”, a susţinut ministrul.

Gânduri mari pentru AFM

Pentru AFM, ministrul are gânduri mari. Vrea să-l reformeze, motiv pentru care a adus un informatician la conducerea instituției. „Important pentru noi este procesul de digitalizare a activității”, a spus demnitarul.

„Un alt element foarte important pentru viitor este predictibilitatea. Pentru anul 2022 vom lansa un calendar de lansări de programe, astfel încât beneficiarii să se pregătească din timp pentru depunerea proiectelor. Ne vom ţine de acel calendar, astfel încât atât pe fondurile de la AFM, cât şi cele care vor veni din PNRR să fie lansate cu o predictibilitate, cu perioadă de pregătire suficient de lungi ca toţi doritorii să aibă posibilitatea să participe la aceste programe”, a precizat şeful de la Mediu.

din aceeasi categorie