Acasă Economie Ministerul Mediului a emis Acordul de mediu pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă

Ministerul Mediului a emis Acordul de mediu pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă

de A
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, anunță că a emis acordul de mediu pentru proiectul „Retehnologizarea Unității 1 a CNE Cernavodă și extinderea Depozitului Intermediar de Combustibil Ars cu module de tip MACSTOR 400”, amplasat pe Platforma CNE Cernavodă.
 
Ministerul Mediului dă astfel undă verde unei investiții prioritare, care asigură securitatea energetică a României și contribuie la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.
 
Proiectul a parcurs toate etapele de evaluare a impactului asupra mediului, incluzând o analiză riguroasă a documentației și procedura de consultare publică la nivel național și transfrontalier, spune Fechet.
 
”Securitatea energetică a României este prioritate zero, iar investiția de la Cernavodă, implementată de Nuclearelectrica, va face posibilă atât operarea Unității 1 a CNE Cernavodă pentru încă un ciclu de viață de aproximativ 30 ani, cât și asigurarea spațiului de depozitare intermediară a combustibilului ars rezultat din operarea Unităților 1 și 2 pe durată îndelungată”, a declarat ministrul Mediului.
 
Unitatea 1 a centralei nucleare (CNE) Cernavodă a fost pusă în funcțiune în 1996, are o putere de 700 MW și a livrat 133 milioane MWh, reprezentând 9% din consumul național, pe o perioadă de 26 de ani. Totodată, Unitatea 1 a împiedicat eliberarea în atmosferă a 130 milioane de tone de CO2. Proiectul de retehnologizare a fost inițiat în 2017.
 
”Rămânem consecvenți, la Ministerul Mediului, în a respecta procedurile de evaluare a impactului asupra mediului, cu atât mai mult în cazul investițiilor de care depind securitatea și independența energetică a țării noastre, și prin care ne asigurăm că avem energie curată”, adaugă el.

din aceeasi categorie