Electrica informează investitorii si piața de capital cu privire la obținerea avizelor tehnice de racordare la rețeaua electrică (ATR) pentru 17 noi proiecte de stocare a energiei electrice în baterii (BESS – Battery Energy Storage Systems), cu o capacitate totală de aproximativ 700 MWh.
Obținerea avizelor de racordare reprezintă o etapa cheie în dezvoltarea proiectelor, confirmă soluția tehnică de conectare la rețea și condițiile aferente și permite avansarea către proiectare, autorizare și execuție. Acest pas marchează o evoluție concretă a programului de dezvoltare a capacităților de stocare anunțat de Electrica în data de 17 octombrie 2025, parte din Strategia Electrica 2030 – Strategia pentru un viitor sustenabil și inovator, cu ținta de 1 GW producție si cel puțin 900 MWh stocare.
„Cei 700 MWh pentru care am obținut ATR-urile demonstrează că Electrica transformă strategia 2030 în proiecte concrete. Stocarea întărește securitatea și flexibilitatea sistemului energetic, accelerează integrarea surselor regenerabile și valorifică eficient activele patrimoniale. Intenționăm punerea în funcțiune a acestora până la sfârșitul anului 2027, consolidând astfel rolul Electrica în tranziția energetică a României.”, a declarat Alexandru-Aurelian Chiriță, director general Electrica.


