Acasă Economie România a intrat în recesiune tehnică

România a intrat în recesiune tehnică

de A

România a intrat în recesiune tehnică. Produsul Intern Brut în trimestrul IV 2025 a fost, în termeni reali, mai mic cu 1,9% comparativ cu trimestrul III 2025. Este al doilea trimestru consecutiv de scădere, după ce și în trimestrul 3 din 2025 PIB-ul a scăzut față de trimestrul 2 cu 0,2%, potrivit Institutului Național de Statistică (INS). Produsul Intern Brut – date ajustate sezonier –  estimat pentru trimestrul III 2025 a fost de 486,793 miliarde lei preţuri curente, mai mic cu 0,2% – în termeni reali – faţă de trimestrul precedent şi în creştere cu 1,5% faţă de trimestrul III 2024,potrivit datelor transmise de INS pe 9 ianuarie 2026.

Seria ajustată sezonier

În trimestrul IV 2025, comparativ cu trimestrul anterior, Produsul Intern Brut a scăzut cu 1,9%, arată datele INS.

 Faţă de acelaşi trimestru din anul 2024, Produsul Intern Brut a înregistrat o scădere cu 1,6%.

Serie brută

Comparativ cu acelaşi trimestru din anul 2024, Produsul Intern Brut, în trimestrul IV 2025, a înregistrat o creştere cu 0,1%. În anul 2025, comparativ cu anul 2024, Produsul Intern Brut s-a majorat cu 0,6%.

Revizuiri

Ca urmare a revizuirii  seriei brute a PIB-ului trimestrial prin includerea estimării Produsului Intern Brut pentru trimestrul IV 2025 în seria trimestrială, seria ajustată sezonier a fost recalculată, indicii de volum fiind revizuiţi faţă de a doua variantă provizorie a Produsului Intern Brut pentru trimestrul III 2025, publicată în comunicatul de presă nr. 6 din 9 ianuarie 2026, astfel:

– rezultatele trimestrului I 2025, comparativ cu trimestrul IV 2024, au fost revizuite de la 100,1% la 99,4%;

– rezultatele trimestrului II 2025, comparativ cu trimestrul I 2025, au fost revizuite de la 101,1% la 101,0%;

– rezultatele trimestrului III 2025, comparativ cu trimestrul II 2025 au fost revizuite de la 99,8% la 99,9%.

Seriile ajustate sezonier se recalculează trimestrial în conformitate cu practica europeană.

Poziția președintelui Nicușor Dan

Preşedintele Nicuşor Dan spune că responsabilii politici trebuie să se preocupe mai mult de problemele structurale şi mai puţin de zgomot şi lozinci. Şeful statului le cere cetǎţenilor să continue să pună presiune pe decidenţii politici.

”Vă invit să privim cu echilibru datele publicate azi de INS. Economia a suferit o contracţie de 2% pentru că s-a redus consumul. Pentru unii, reducerea consumului a venit din diminuarea puterii de cumpărare, pentru alţii din prudenţa faţă de viitorul economic. România reuşeşte totuşi să reducă un deficit bugetar masiv fără asistenţă externă, fără FMI şi fără criza economică pe care a trăit-o în 2009–2010”, transmite preşedintele Nicuşor Dan pe Facebook.

Şeful statului arată că nu e ceva ce descoperim acum.

”Economia României încetineşte de patru ani, în ciuda unor deficite imense. Limitarea corupţiei, creşterea competitivităţii, corespondenţa între aşteptările mediului privat şi ce face politicul sunt lucruri pe care le avem de rezolvat de mult timp. Avem motive de optimism. Avem o economie privată solidă. Programul SAFE a fost bine întocmit de guvern şi va genera dezvoltare. Fondurile europene, şi PNRR, şi structurale, vor genera dezvoltare. Sunt uşoare progrese pe diminuarea evaziunii fiscale.

Evident că România are enorm de multe de reparat, în justiţie, în economie, în educaţie, în sănătate”, spune Nicuşor Dan.

Ce spune premierul Bolojan

Premierul Ilie Bolojan afirmă că recesiunea tehnică anunţată vineri de către specialişti era inevitabilă şi anticipată, întrucât România a început trecerea de la ”un model bazat pe deficit şi consum, aparent generator de prosperitate, dar în fapt distrugător, la un model bazat pe investiţii, productivitate, export şi disciplină bugetară”.

”Creşterea economică a României în 2025 a fost de 0,6%, în condiţiile schimbării rapide, în numai 6 luni, a modelului economic care ne-a dus cu spatele la zid. Am început trecerea de la un model bazat pe deficit şi consum, aparent generator de prosperitate, dar în fapt distrugător, la un model bazat pe investiţii, productivitate, export şi disciplină bugetară”, a transmis premierul Ilie Bolojan.

Potrivit acestuia, ”recesiunea tehnică temporară face parte din costul anticipat şi inevitabil al acestei tranziţii, care ne va duce, în final, la o economie solidă, o creştere sănătoasă şi prosperitate reală, pe baza a ceea ce producem, nu prin împrumuturi tot mai multe şi tot mai scumpe”.

Acesta susţine că, pentru a înţelege corect situaţia economică actuală a României, este important ca anii 2024 şi 2025 să fie priviţi ca parte a aceluiaşi proces.

În 2024, România a avut un deficit bugetar ridicat, de aproape 8–9% din PIB, un deficit extern semnificativ, de 8,2% din PIB şi o creştere economică reală modestă, sub 1%.

Ministrul Finanţelor spune că vom avea creștere economică

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, în ciuda contextului dificil traversat anul trecut, economia României continuă să crească. Potrivit acestuia, economia României va creşte şi în 2026, cu cel puţin 1%, aceasta este atât prognoza autorităţilor, cât şi a marilor instituţii internaţionale – FMI, Banca Mondială sau Comisia Europeană. Mai mult, el subliniază că România nu este într-o criză economică, iar definiţia statistică publicată azi descrie două trimestre consecutive de scădere a PIB-ului ajustat sezonier şi nu este un verdict asupra economiei.

Mai mult decât atât, economia României va creşte şi în 2026 – cu cel puţin 1%, adaugă el.

”Aceasta este atât prognoza noastră, cât şi a marilor instituţii internaţionale – FMI, Banca Mondială sau Comisia Europeană. Este momentul să avem şi noi mai multă încredere în România – din interior -, cu atât mai mult cu cât marii parteneri internaţionali o fac deja. Există, pe de altă parte, o încetinire temporară reală între două trimestre ale anului trecut, de aprox. –0,1% în trimestrul al treilea şi -1,9% în ultimul trimestru, fenomen corelat cu ajustări fireşti: companii care au vândut stocuri, consum mai prudent, corecţii după ani de creştere accelerată pe consum”,afirmă ministrul Finanţelor.

Dar România nu este într-o criză economică, subliniază acesta.

”Definiţia statistică publicată azi descrie două trimestre consecutive de scădere a PIB-ului ajustat sezonier şi nu este un verdict asupra economiei. O recesiune reală presupune deteriorare generalizată – şomaj în creştere accelerată, scădere puternică a producţiei, prăbuşire a investiţiilor. Iar datele actuale nu indică un asemenea tablou. Economia încetineşte, dar nu se contractă. Astfel, faţă de informaţiile alarmiste propagate cu atâta uşurinţă în spaţiul public, trebuie să subliniem că România este departe de cele mai pesimiste dintre scenarii. Toate datele prezentate azi sunt efectul asumat unei reglări fireşti a economiei, prin măsuri responsabile impuse de contextul unei lungi perioade de derapaje bugetare”, declară Nazare.

”România menţine o creştere de 0,6% în 2025 şi reintră pe drumul cel bun, în ciuda iresponsabilităţii bugetare din ultimii ani. Românii au nevoie de echilibru şi de fapte concrete, nu de alarme false. Am analizat cu atenţie datele publicate azi de INS şi monitorizăm constant diferitele unghiuri în care acestea apar interpretate în spaţiul public. Ce arată de fapt datele? O ajustare conjuncturală, în contextul deficitului istoric şi al măsurilor luate anul trecut şi o creştere reală a economiei României. O creştere mică, dar reală – iar acesta este adevăratul mesaj pentru români, nu alarme false rostogolite în spaţiul public, fără o completă analiză a datelor şi a contextului. Cu o dinamică pozitivă a PIB-ului, de 0,6%, foarte apropiată de cea din 2024 (0,9%), în ciuda contextului dificil traversat anul trecut – este clar că economia României continuă să crească. Iar acest lucru, aşa cum am mai spus, este meritul unui management eficientizat al banilor publici şi al mediului de afaceri onest, care a continuat să facă performanţă chiar şi în condiţii de stres”, mai spune Nazare.

Ciolacu spune că cifrele sunt o ”manipulare grosolană”

Fostul prim-ministru Marcel Ciolacu a susținut că datele publicate de Institutul Național de Statistică care indică recesiune tehnică sunt o ”manipulare grosolană”, care ”demonstrează disperarea actualului premier”.

”Au coafat, după doi ani, datele din 2024, transformând creșterea economică în recesiune doar ca să încerce să estompeze dezastrul economic din mandatul lui Bolojan! Aceasta este cea mai grosolană manipulare a statisticii ce demonstrează disperarea actualului premier, după ce scăderea economiei din ultimul trimestru, de aproape 2%, este de patru ori mai mare decât așteptările tuturor analiștilor. Dacă ieri, marii influenceri economici de dreapta susțineau că se așteaptă la o mică corecție, azi veți vedea titluri de genul ‘pentru actuala scădere a economiei nu e de vină Bolojan, ci tot Ciolacu”, a scris social-democratul.
Potrivit acestuia, românii nu mai pot fi prostiți cu cifre, pentru că văd prețurile din magazine, văd cum veniturile „nu mai pot ține pasul cu costul vieții, văd cum tot mai multe firme trag obloanele și cum în spitale și școli se înmulțesc situațiile de criză”.

„Ipocrizia absolută este că Bolojan se laudă cu creșterea economică de 0,6% pe 2025, deși nu are vreun merit. Totul are la bază numai avansul din primele două trimestre din an – când el doar făcea figurație la Cotroceni. Următoarele două trimestre i se datorează exclusiv, iar acestea sunt echivalente cu recesiunea. Acesta este efectul marilor reforme ale lui Bolojan – tăiem tot, nu contează viețile oamenilor! De fapt, acesta este modelul Bolojan nu de acum, ci din ultimul deceniu. Pentru cine vrea să vadă adevărul, am atașat un clip cu atitudinea lui Bolojan din 2018, pe când era baronul absolut din Oradea și îi trata pe medicii de acolo ca pe niște sclavi. Acum, singura diferență este că aplică același model, ‘fără excepții’, pentru toți românii, evitându-i cu grijă doar pe cei foarte bogați și multinaționalele. În cazul lor, premierul găsește mereu resurse nelimitate de empatie”, a spus Ciolacu.

din aceeasi categorie