Acasă Economie WALDEVAR Energy și Prime Batteries pentru Alive Capital anunță un parteneriat pentru sistemului energetic

WALDEVAR Energy și Prime Batteries pentru Alive Capital anunță un parteneriat pentru sistemului energetic

de A

Două companii cu roluri strategice în ecosistemul energetic din România – WALDEVAR Energy și Prime Batteries – contribuie la dezvoltarea proiectului „Da Vinci New Project”, un parc fotovoltaic de mari dimensiuni amplasat în localitatea Nanov, județul Teleorman, aflat în proprietatea Alive Capital. Instalat pe un teren de 247.000 de metri pătrați, parcul va avea o putere totală de 26,002 MWp, din care 23 MWp finanțați prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – Componenta C6: Energie, iar restul de 3 MW prin surse proprii ale dezvoltatorului. Sistemul integrează 44.448 de panouri fotovoltaice susținute de 78 de invertoare.

Proiectul se diferențiază prin integrarea unui sistem de stocare a energiei electrice (BESS), cu o putere instalată de 5 MW și o capacitate totală de 10 MWh, furnizat de Prime Batteries. Această componentă oferă flexibilitate operațională și capacitate de reglaj al rețelei, contribuind la stabilitatea fluxului energetic.

„Am început anul 2025 cu energiile viitorului și îl continuăm cu rezultate emblematice pentru România. Am depășit 1,5 GW putere instalată doar prin proiectele noastre și abia ne-am întors de la Intersolar, cel mai mare târg din industrie, unde am revalidat alinierea strategică la un viitor mai verde. Astăzi marcăm un moment cu adevărat special, alături de Prime Batteries, în dezvoltarea proiectului Da Vinci New Project pentru Alive Capital – parteneri care ne provoacă la excelență. Avem mai mult decât un pas înainte – avem un angajament ferm pentru securitatea energetică și pentru un sistem energetic perfect echilibrat”, declară  Cristian Dragomir, CEO WALDEVAR Energy.

Conform estimărilor tehnice, „Da Vinci New Project” va genera anual aproximativ 35.022 MWh, echivalentul consumului pentru circa 14.590 de locuințe. Emisiile de dioxid de carbon vor fi reduse cu 88.310 tone pe an, iar producția echivalentă de energie primară este estimată la 3.057,82 tep (tone echivalent petrol).

„Instalarea unui sistem de stocare în centrala fotovoltaică Nanov este o etapă firească pentru un viitor mai flexibil și mai sustenabil. Ne bucurăm că două companii românești de renume, Waldevar Energy și Prime Batteries, au pus bazele unui parteneriat care contribuie la strategia energetică a României. Împreună construim soluții care aduc stabilitate și flexibilitate în sistemul energetic național și suntem mândri să contribuim la această transformare”, spune Giacomo Billi,  Founder & CEO Alive Capital.

Acest parteneriat reflectă o abordare pragmatică în dezvoltarea de infrastructură energetică modernă, reunind expertiza WALDEVAR Energy în execuție și dezvoltare, capacitatea Alive Capital de a gestiona active energetice și tehnologia de stocare avansată furnizată de Prime Batteries.

„Participarea noastră în acest proiect reprezintă debutul colaborării cu compania Alive Capital, lucru ce ne bucură, dat fiind expertiza și experiența pe care compania o deține în piața locală de energie. Asocierea cu WALDEVAR Energy este un pas natural în strategia noastră de a dezvolta cât mai multe proiecte în România, alături de români. Apreciem această oportunitate de a face parte din încă un proiect de importanță strategică pentru România”, spune  Vicențiu Ciobanu  CEO Prime Batteries.

WALDEVAR Energy  este unul dintre principalii antreprenori generali în industria energiei regenerabile din Europa, specializat în proiectarea, livrarea, instalarea, testarea și punerea în funcțiune a proiectelor fotovoltaice de mari dimensiuni. În calitate de contractor EPC complet (Engineering, Procurement & Construction), WALDEVAR gestionează toate etapele unui proiect, de la studiile de specialitate și proiectare tehnică, până la execuție, punere în funcțiune, operare și mentenanță, prin intermediul diviziilor dedicate de O&M, SCADA și Sisteme Fotovoltaice Flotante (FPV). Cu un portofoliu de peste 1,5 GW de capacități energetice finalizate sau aflate în dezvoltare în România și Europa, compania livrează proiecte complexe și personalizate. WALDEVAR dispune de una dintre cele mai mari echipe interne de specialiști, formată din peste 999 de angajați, și de o flotă proprie de peste 200 de utilaje și echipamente dedicate.

Alive Capital este o companie românească cu activitate integrată în domeniul energiei, furnizor licențiat de energie electrică și partener de încredere pentru producătorii de energie regenerabilă. Cu o experiență solidă încă din 2013, compania administrează în prezent peste 1,1 GW de capacitate regenerabilă la nivel național, oferind servicii ce sprijină performanța operațională, conformitatea cu reglementările și creșterea sustenabilă în sectorul energetic. Portofoliul Alive Capital include: furnizare de energie electrică, servicii de agregare, dispecerizare, prognoză, operare și mentenanță (O&M), management energetic, dezvoltare de proiecte, raportări către autorități, consultanță tehnică, economică și juridică, precum și soluții de stocare a energiei. 

Prime Batteries Technology este cel mai mare producător european de sisteme de stocare a energiei pe bază de baterii Li-Ion, cu sediul central și facilități de producție în București, România. Cu o Gigafabrică complet integrată vertical de 2,3 GWh și în tranziție spre o capacitate anuală de 8,5 GWh, Prime a devenit lider în segmentul BESS în Uniunea Europeană, atât ca volum de producție, cât și ca portofoliu de proiecte. Fiind o companie axată pe tehnologie avansată, Prime nu produce doar baterii – oferă soluții complete de gestionare a energiei, menite să rezolve provocările complexe ale sistemelor energetice moderne, de la stabilizarea rețelei până la integrarea energiei regenerabile. Compania activează în trei sectoare cheie: automotive (baterii pentru vehicule electrice și aplicații specifice industriei auto), industrial (soluții personalizate pentru stocarea energiei în procesele industriale) și sisteme de stocare a energiei la scară largă (baterii pentru rețele electrice și parcuri fotovoltaice).

din aceeasi categorie