Acasă Economie Județul Arad construiește două stații de epurare

Județul Arad construiește două stații de epurare

de A

_cuva

Județul Arad construiește două stații de epurare.

 
”În acest spațiu construim două stații de epurare. Unul va deservi Spitalul de Oncologie, celălalt Medicina Legală. Legea Mediului s-a schimbat și ne obligă să facem aceste investiții, pentru că apele uzate de la spitale nu mai pot fi deversate în canalizarea orașului. Asta înseamnă, sigur, cheltuieli mai mari, costuri noi de construcție, care se plătesc din fonduri europene sau județene. Dar înseamnă și creșterea siguranței arădenilor”, spune Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
 
Acesta a postat și o imagine de pe șantierul Consiliului Judetean Arad, pe strada Vincențiu Babeș, din municipiu.
 
De asemenea, acesta mai anunță continuarea proiectului Complexului Matern-Pediatrie.
 

”Astăzi, apelul pentru prelungirea cu 18 luni a proiectelor finanțate prin PNRR a fost aprobat în Comisia pentru Bugete şi Comisia pentru Afaceri Economice a Parlamentului European! În plus, s-a obţinut şi posibilitatea ca proiectele să continue cu alte finanţări europene”, adaugă Cionca.

 
 
 
 

din aceeasi categorie