Acasă Economie Romgaz a plătit anul trecut către Guvern 3,8 miliarde lei

Romgaz a plătit anul trecut către Guvern 3,8 miliarde lei

de A

Romgaz a plătit în 2024 către Guvernul României o sumă totală de 3,88 miliarde lei, arată datele companiei.

Impozitele percepute asupra venitului, producției sau profiturilor societăților comerciale, cu excepția impozitelor percepute asupra consumului, cum ar fi taxa pe valoarea adăugată, impozitul pe venitul personal, impozitele și taxele referitoare la proprietăți sau impozite și taxe de mediu, au fost de 3,286 milioane lei.

Redevențele s-au cifrat la 584,5 milioane lei, iar taxele de licență, taxele de închiriere, taxele de înregistrare și alte taxe aferente licențelor și/sau concesiunilor la 18,088 milioane lei.

Romgaz are ca principale segmente de activitate explorarea geologică în scopul descoperirii de noi zăcăminte gazeifere, producția de gaz metan prin exploatarea zăcămintelor din portofoliul companiei, furnizarea și distribuția de gaze naturale, operații speciale și servicii la sonde, producția și furnizarea de energie electrică.

din aceeasi categorie