Acasă Economie Rafo vrea complex petrochimic

Rafo vrea complex petrochimic

de GM

Ion Marian, liderul Sindicatului “Rafinorul”, care acţionează pe platforma societăţii Rafo din Oneşti, i-a trimis premierului Victor Ponta o scrisoare deschisă, în care face propuneri de reactivare a proiectului privind realizarea unui complex petrochimic naţional, în care ar urma fie incluse societăţile Rafo, Chimcomplex Borzeşti, Arpechim Piteşti şi Oltchim Râmnicu Vâlcea. Prin extensie, conform documentului, complexul ar putea avea relaţii comerciale cu societăţile Carom Oneşti, Conpet Constanţa şi Uton Oneşti, integrând în sistem şi termocentrala Borzeşti, pentru asigurarea producţiei de energie electrică şi termică.

Liderul sindicatului i-a propus premierului ca managerii şi acţionarii acestor societăţi să fie invitaţi urgent la o discuţie pe marginea respectivului proiect.

”Implicat, în calitate de lider al organizaţiei de sindicat din 1997, în lupta pentru existenţa Rafo ca entitate şi pentru păstrarea componentei sociale în activitate, vin cu propunerea către dumneavoastră, domnule Prim-Ministru, ca, în mod direct sau prin reprezentanţii instituţiilor din subordinea dumneavoastră, să invitaţi urgent la o discuţie pe acest proiect acţionarii şi managerii unităţilor implicate. Sunt convins că toţi vor răspunde invitaţiei şi vă vor convinge de necesitatea realizării acestui proiect. Sigur, bucuria salariaţilor şi a membrilor lor de familie va fi enormă, iar noul grup va aduce avantaje directe, prin contribuţiile la bugetul consolidat al statului şi bugetelor locale, pentru susţinerea sistemului de învăţământ, de sănătate şi de asigurări sociale. Toţi ar constata că actualul Guvern al României susţine interesele oamenilor de afaceri din sfera producţiei, dar şi competenţa”, se arată în scrisoarea deschisă.

Explicându-şi demersul, Ion Marian îi scrie premierului că urmărind “cu interes, dar şi cu îngrijorare fenomenele de la Rafo, de pe Platforma Petrochimica Borzeşti şi de la Oltchim” a ”considerat normal” să transmită o scrisoare deschisă, prin care să prezinte “varianta lansată din anul 2009 cu privire la realizarea celui mai puternic si eficient segment al petrochimiei româneşti, segment care, reintegrat, modernizat şi activat sub coordonarea statului român ar salva, social şi economic, două regiuni ale României, Vâlcea şi Oneşti, prin menţinerea în activitate a salariaţilor şi a altor mii de noi angajaţi, prin contribuţii majore de la bugetul de stat, cel puţin egale cu cele asigurate de OMV Petrom”.

“Întreaga documentaţie pentru realizarea complexului petrochimic naţional se află, deja, la Guvern, dar şi la preşedintele Romaniei, fiind remisă şi la ministerele Economiei şi Finanţelor Publice, după ce, anterior, fusese analizată etapizat de specialişti din unităţile industriale nominalizate, de alţi specialişti în domeniu, interni şi externi, inclusiv de experţi ai unor mari instituţii bancare care pot susţine finanţarea acestui mare proiect”, transmite Agerpres.

Rafinăria din Oneşti a rămas, din vara anului 1997, când nu a fost admisă în Societatea Naţională a Petrolului (SNP) Petrom, lipsită de orice sursă internă de ţiţei, fără nicio staţie de distribuţie, dar şi fără resurse financiare ori posibilitatea de a se descurca singură în relaţiile contractuale de import de ţiţei, având, de asemenea, povara asigurării locurilor de muncă şi a veniturilor pentru 3.200 de salariaţi. În timp, a acumulat pierderi majore, iar în decembrie 1999, printr-o executare silită, chiar dacă unitatea avea capital integral de stat, a fost oprită. Repornirea s-a efectuat abia în octombrie 2001. Din decembrie 1999, împreună cu Rafo, şi-au sistat total ori parţial activitatea şi firmele Carom, CET 2 Borzeşti, unităţile prestatoare de servicii de pe platforma petrochimică a Oneştiului, între care Conpet.

În acea perioadă, precizează Ion Marian în scrisoarea trimisă premierului Victor Ponta, la nivelul platformei industriale a municipiului Oneşti, dar şi la nivelul judeţului, deşi “a explodat o veritabilă bombă socială”, momentul “a fost tratat cu superficialitate de factorul politic şi de cel instituţional central, criza accentuându-se, astăzi fiind în fază cronică”.

În prezent, Rafo este în proces de modernizare, după ce instanţele de judecată au aprobat, în 2009, planul de reorganizare judiciară, dar, deşi investiţiile sunt momentan întrerupte până la găsirea unor noi surse de finanţare, rafinăria ţine în activitate 1.050 de salariaţi şi nu are datorii bugetare ori comerciale.

Ion Marian este înscris în cursa electorală pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie, candidând pentru ARD în Colegiul băcăuan nr. 2 Senat.

“Odată ajuns senator vreau ca doleanţele rafinorilor şi chimiştilor privind revigorarea producţiei şi, implicit, a vieţii lor, să fie mai bine auzite de autorităţi, dar să şi contribui, în mod direct, la elaborarea unei legislaţii, care să faciliteze producţia industrială în general. Cunosc bine problemele care au frânat activitatea industrială a României şi vreau să fiu mai util oamenilor”, a declarat sindicalistul candidat la parlamentare.

din aceeasi categorie