Compania românească Aerostar a marcat eliberarea în serviciu a 100 de aeronave civile deservite în hangarul de mentenanță de la IASI Airport.Președintele Consiliului Județean Iași Costel Alexe, spune că obiectivul său este ca Aeroportul Iași să aibă, în următorii ani, unul dintre cele mai importante centre de mentenanță avioane comerciale din țară și din Europa.
„Alături de directorul aeroportului, Romeo Vatră, am vizitat facilitățile de la Iași ale companiei. Mulțumesc domnului Director General al AEROSTAR, Alexandru Filip, care ne-a prezentat planurile de dezvoltare pentru următorii doi ani, ce includ și construirea celui de-al doilea hangar la Iași, care va permite lucrul la cel puțin șase aeronave concomitent. Obiectivul nostru este ca Aeroportul Iași să aibă, în următorii ani, unul dintre cele mai importante centre de mentenanță avioane comerciale din țară și din Europa. Am spus-o de la început, treaba noastră nu s-a încheiat odată cu noul terminal T4 și mai avem în continuare investiții pe care vrem să le facem pentru a dezvolta aeroportul. Mă bucur că și partenerii noștri, precum Aerostar, obțin rezultate remarcabile și au în plan să își extindă activitatea la Iași. Felicitări, Aerostar, și mult succes în îndeplinirea tuturor obiectivelor!”, a menționat președintele Consiliului Județean Iași Costel Alexe.


