Acasă Economie Datoria statului către furnizorii de energie electrică se ridică la 1 miliard de euro

Datoria statului către furnizorii de energie electrică se ridică la 1 miliard de euro

de A

Datoriile statului către furnizorii de energie electrică, în urma aplicării schemei de plafonare a preţurilor la energie, se ridică la circa 1 miliard de euro, estimează Daniela Dărăban, director executiv al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE), care precizează că suma nu este confirmată de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE). Ea spune că modul de finanțare a sprijinului acordat consumatorilor trebuie să se schimbe.

”Furnizorii membri ai ACUE acoperă cam peste 50% din piața de energie electrică și peste 90% din piața de gaze naturale. Din estimările noastre, pe energie electrică este de fapt și de drept problema pe 2024, când încă s-a mai facturat la valoarea maximă a plafonului pe primele două tranșe. Din estimările noastre, credem că suntem undeva la 1 miliard de euro datorie pentru anul 2024, dar, din nefericire, suma nu este confirmată de ANRE, pentru că în cursul anului 2024 ANRE și-a schimbat viziunea vizavi de modul în care se depun documentațiile pe platformele de decontare, schimbare care a generat foarte multe întârzieri, corecții în ghidul de depunere. Ultimele corecții au apărut undeva în luna august 2024 și în momentul de față probabil că furnizorii sunt în faza în care ori se clarifică, ori au început să încarce date. Dar ăsta este motivul întârzierii. La nivelul gazelor naturale, după cum știți, în cursul anului 2023 și în 2024, s-a facturat foarte mult sub plafon. Rămân sumele de recuperat, probabil foarte multe din regularizări, dar nu cred că depășesc 300 și ceva de milioane de lei”, a declarat sâmbătă Daniela Dărăban, director executiv al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE), într-o conferință organizată la Sinaia.

Mai sunt sume de încasat aferente depunerilor pe anul trecut, pe documentele depuse, dar ACUE nu are o centralizare făcută.

”Deci autoritățile sunt cu plățile undeva pe la octombrie-noiembrie. Odată încărcate documentele, ele se validează foarte repede, dar încărcarea de documente este undeva la decembrie-ianuarie. După ianuarie 2024 nu s-au mai încărcat documente din cauza schimbărilor introduse de ANRE în ghidul de decontare. Cred că am ajuns cumva la momentul în care acest mod de finanțare a ajutorului social trebuie să se schimbe, pentru că vom ajunge, în martie 2025, în al patrulea an de implementare, în care furnizorii, prin obligația impusă de lege, finanțează reducerile de preț decise de statul român. Schema este foarte greoaie și greu de administrat. Vedeți toate aceste modificări, completări, reinterpretări. Ne dorim să ieșim din această schemă pentru că rolul furnizorilor este altul pe piața de energie și am vrea să facem lucrurile la care ne pricepem: să asigurăm energia clienților, nu să plătim reducerile de preț decise de statul român”, mai spune Dărăban, potrivit News.ro.

Ea precizează că problema este la costul cu achiziția de energie.

”Adică, dacă ne uităm care sunt elementele care duc la creșterea prețului în factura finală, aproximativ 50% este procentul costului pe care furnizorul îl are cu achiziția energiei electrice. Restul sunt toate segmente de cost fix: tariful de distribuție, taxe, TVA, tariful de transport, tariful de sistem. Deci toate sunt fixe, plus marja reglementată a furnizorului, dar oricum și când nu era plafonată marja furizorului nu depășea niciodată 5%. Deci între 3 și 5% au fost istoric marjele furnizorului. Când ne uităm la aceste componente care formează factura finală, componenta care are ponderea cea mai mare și este volatilă este costul de achiziție al energiei. Dacă piața nu va asigura posibilitatea de a achiziționa energie la un preț bun, nu vom avea un preț final bun pentru clienți. Pentru a debloca această situație a volumelor reduse disponibile pe piață (n.r. piața angro), noi am propus încă din luna martie 2024, de când s-a dat ordonanța 32/2024, ca această ieșire din actuala schemă de plafonare trebuie făcută cu atenție pe toate segmentele de piață, inclusiv pe piața liberă. Pe partea angro de achiziție și de lichiditate a pieței, în momentul de față, dacă vă uitați pe tranzacțiile care se efectuează pentru 2025, se poate vedea că lichiditatea este aproape zero. În aceste condiții, ne gândim că o singură soluție pe care o mai ai la dispoziție astăzi, este un mod de a asigura lichiditate cu care ești cât de cât obișnuit”, a mai spus reprezentantul ACUE.

Federația a dat ca exemplu Gas Release Program, aplicat pentru o anumită perioadă de timp exact în acest scop de a crea lichiditate pe piață.

”Propunerea noastră a fost să facem ceva similar și pe piața de energie electrică. Un Power Release Program este o modalitate de a asigura accesul la energie în cursul anului 2025, într-un mod de programare a cantităților care să fie scoase la tranzacționare pe piață. Nu vorbim de control de preț. O predictibilitate la cantități credem că este o soluție. Nu spunem că este singura soluție. Poate sunt și altele, dar nu poți să crezi că vei avea un preț bun pentru aprilie 2025 când tu astăzi ai lichiditate zero pe piețele angro de energie și de gaze naturale. Nici producătorilor și nici nouă, furnizorilor, nu ne place să ni se spună cum să ne facem tranzacțiile și cum să luăm deciziile comerciale. Dar trebuie să înțelegem că suntem cu toții în această piață, iar un eșec al ieșirii din plafonare va costa până la urmă toată piața de energie. Pentru că acest mod de a plafona prețurile, dacă va continua, începe deja să devină nociv pieței. Vedeți, nu e lichiditate, nu mai există competiția. Dacă pentru 2 ani de zile plafonarea a fost justificată de creșterile absolut extraordinare de preț pe piața angro, în momentul de față nu are justificare”, a mai spus ea.

 

din aceeasi categorie