Acasă EconomieIndustrie Tarom rămâne pe pierdere și în acest an

Tarom rămâne pe pierdere și în acest an

de A

Compania naţională de transport aerian Tarom estimează că va înregistra pierderi și în acest an, în sumă de 41,2 milioane lei, mai mici cu 12,3% decât cele raportate anul trecut, la venituri totale de 1,32 miliarde lei, potrivit proiectului privind bugetul de venituri și cheltuieli pus în dezbatare de acționarul majoritar, Ministerul Transporturilor.

Anul acesta ar fi astfel al zecelea an de pierderi pentru Tarom, având în vedere că societatea nu a mai înregistrat profit din 2007, scrie News.ro.

Anul trecut, Tarom a raportat pierderi de 46,97 milioane lei (11,1 milioane euro), pe fondul scăderii veniturilor şi al valorii activelor imobilizate.

Directorul general al Tarom, Eugen Davidoiu, spunea în urmă cu câteva luni că Tarom a terminat anul trecut pe pierdere, în contextul în care au fost retrase două avioane din flotă şi au existat persoane care au sabotat compania atât din interior, cât şi din exterior.

De asemenea, compania și-a bugetat în acest an venituri totale de 1,32 miliarde lei, în creștere cu 6,4% față de cele realizate anul trecut, de 1,24 miliarde lei.

Cheltuielile totale estimate pentru acest an se ridică la 1,36 miliarde lei, din care cheltuielile cu personalul sunt în sumă de220,9 milioane lei.

Compania și-a bugetat cheltuieli cu investițiile de 267,79 milioane lei.

Numărul angajaților prognozat la finele anului este de 2.067, comparativ cu 1.841 salariați la sfârșitul anului trecut.

Câștigul mediu lunar pe salariat deterninat pe baza cheltuielilor cu salariile este de 5.827 lei de persoană în acest an, potrivit proiectului de buget.

Compania preconizează totodată creanțe restante de 2,99 milioane lei la sfârșitul acestui an.

din aceeasi categorie