Preţul aurului a scăzut luni, la deschiderea şedinţei de tranzacţionare de la Londra, după ce un volum foarte mare a fost tranzacţionat pe piaţa livrărilor la termen din New York, despre care traderii susţin că a fost, probabil, rezultatul unei erori sau a unei comenzi greşite, scrie Bloomberg.
Aurul a scăzut cu 1,6%, ajungând la 1.236,43 de dolari o uncie, cel mai scăzut nivel din 16 mai.
Volumul aurului tranzacţionat a ajuns la 1,8 milioane de uncii în doar un minut, un nivel care nu a fost atins nici după rezulatul alegerilor din Statele Unite sau al votului britanicilor în favoarea ieşirii din Uniunea Europeană.
„Nimeni nu are niciun indiciu, cu excepţia unui individ ghinionist care a apăsat butonul greşit”, a spus David Govett, reprezentant al Marex Spectron Group din London, despre volumul surprinzător de mare tranzacţionat.
Alţi analişti susţin că un trader a realizat o comandă mai mare decât intenţiona sau a subestimat capacitatea pieţei de a absorbi volumul mare de aur, scrie Mediafax.
Aproape 18.149 de loturi au fost tranzacţionate pe platforma de tranzacţionare Comex în doar un minut, înainte să revină la 2.334 de loturi, după o oră.
În România, preţul aurului a ajuns, luni, la 163,3566 lei pe gram, cel mai scăzut nivel înregistrat din 1 februarie 2017, de 163.1919, potrivit cotaţiei oficiale publicate de Banca Naţională a României.


