La 30 noiembrie 2010, rezervele valutare la Banca Naţională a României (BNR) se situau la nivelul de 32,8 miliarde euro, faţă de 32,309 miliarde euro la 31 octombrie 2010. Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 30 noiembrie 2010 au fost de 36,322 miliarde euro, faţă de 35,532 miliarde euro la 31 octombrie 2010.
În cursul lunii au avut loc intrări de 2,615 miliarde euro, reprezentând alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor Publice (inclusiv cu sumele provenind din emisiunea de obligaţiuni de stat în valută de pe piaţa internă), modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, alimentarea contului Comisiei Europene, venituri din administrarea rezervelor internaţionale şi altele. Conform BNR, în luna noiembrie au avut loc ieşiri de 2,124 miliarde euro, reprezentând plăţi de rate şi dobânzi aferente datoriei publice interne şi externe directe şi garantate de stat (inclusiv cu sumele reprezentând rambursarea emisiunii de obligaţiuni de stat în valută de pe piaţa internă), modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, şi altele.
Rezerva de aur s-a menţinut la 103,7 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 3,522 milioane euro. De remarcat, la sfârşitul lunii octombrie, aceeaşi rezervă de aur avea valoarea de 3,223 miliarde euro.
Plăţile scadente în luna decembrie 2010 în contul datoriei publice externe, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor Publice, însumează, conform BNR, 92,68 milioane euro.


