O inovație pusă în practică pe calea ferată dintre Málaga şi Fuengirola (Spania) a permis companiei de stat Adif, care administrează infrastructura feroviară, să salveze electricitate în valoare de 12.000 de euro, scrie publicaţia spaniolă Costa del Sol News.
Sub-stația electrică La Comba recuperează energia generată de trenuri când frânează și returnează electricitatea în sistem, potrivit costa-news.com. Acesta este primul prototip al stației electrice de curent continuu reversibil.
Astfel, în lunile noiembrie și decembrie peste 170.000 de kilowați de energie au fost reutilizaţi, ceea ce reprezintă 12,5% din consumul total de energie.
Se estimează că sistemul îşi va recupera investiția de 655.000 de euro în mai puțin de 10 ani.


