Acasă EconomieComunicatii & IT “Viteză” de la Romtelecom şi Cosmote

“Viteză” de la Romtelecom şi Cosmote

de GM

cosmote-romtelCompaniile Romtelecom şi Cosmote România vor dezvolta infrastructura naţională de internet de mare viteză, RoNet, în zonele rurale fără acoperire pentru asemenea servicii, într-un termen de doi ani, cele două companii fiind selectate prin licitaţie, organizată de Ministerul pentru Societatea Informaţională (MSI).

Potrivit unui comunicat al Romtelecom, licitaţia a fost organizată pentru 783 localităţi, împărţite în 7 zone geografice. Romtelecom a fost desemnată câştigătoare pentru 4 dintre regiuni, iar Cosmote România pentru 3 regiuni, în toată ţara.

“Oportunităţile economice şi informaţionale derivate din funcţionarea unei infrastructuri naţionale de broadband au un potenţial nelimitat. Dezvoltarea regiunilor rurale vizate de acest proiect reprezintă calea sigură spre îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă, atât local, cât şi la nivel naţional. Din acest motiv, MSI a prioritizat proiectul RoNet şi implementarea acestuia cu ajutorul partenerilor europeni prin fonduri nerambursabile în valoare de 84 milioane de euro. România este astăzi mult mai aproape de standardele pe care şi le propune Uniunea Europeană prin Agenda Digitală, parte a strategiei Europa 2020“, a declarat Răzvan Cotovelea, ministrul pentru Societatea Informaţională.

Pentru cele 4 zone, Romtelecom va fi finanţat cu aproximativ 37,2 milioane de euro, iar Cosmote România cu aproximativ 27,9 milioane de euro, se mai arată în comunicat.

“Potrivit contractului, MSI concesionează lucrările companiilor câştigătoare, pentru o perioadă de 18 ani. În acest interval, cele două companii vor asigura, de asemenea, operarea şi mentenanţa infrastructurii. Infrastructura va rămâne în proprietate publică şi va fi disponibilă la nivel wholesale pentru orice operator interesat să furnizeze servicii de internet broadband pentru utilizatorii finali“, se mai arată în comunicat.

din aceeasi categorie