În perioada 1 ianuarie – 31 august 2012, resursele de energie primară au scăzut cu 2,2%, iar cele de energie electrică au scăzut, faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, cu 2,1%, se arată într-un comunicat al Institutului Naţional de Statistică (INS).
Principalele resurse de energie primară în acestă perioadă au totalizat 22,8 milioane tone echivalent petrol (tep), în scădere cu 524.900 tep faţă de perioada 1.I.-31.VIII. 2011.
Producţia internă a însumat 15, milioane tep, în scădere cu 2,6% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar importul a fost de 7,6 milioane tep, în scădere cu 1,6%.
Consumul total de ţiţei s-a ridicat la 5,9 milioane tep, prezentând scăderi faţă de anul trecut “pe toată linia”: 5,4% pe total, 1,8% producţie (2,6 milioane tep) şi 8% importuri (3,38 milioane tep). A crescut, în schimb, cu 38%, importul de produse petroliere, care a ajuns la 1,7 milioane tep.
În ceea ce priveşte gazele naturale, dacă producţia a rămas constantă (aproape 5,7 milioane tep), importurile au scăzut cu 22%, până la 1,6 milioane tep, ceea ce a determinat şi o scădere pe total import/intern de 6,1%. Consumul total de gaze a fost, în perioada ianuarie – august 2012 de 7,3 milioane tep.
În această perioadă, resursele de energie electrică au fost de 40646,6 milioane kWh (40,6 TWh), în scădere cu 0,8 TWh (-2,1%) faţă de perioada corespunzătoare a anului 2011. Scăderea resursei de energie electrică s-a datorat în principal scăderii producţiei, cu 1 TWh (-2,6%), cauzată, în primul rând, de secetă.
Astfel, producţia din hidrocentrale, a reprezentat numai 23,2% din total şi a fost de 9,2 TWh, în scădere cu 2,8 TWh (-23,3%). În aceste condiţii, producţia Hidroelectrica a fost compensată, parţial, de producţia în termocentrale (5,3% din total), care a fost, în primele 8 luni ale anului, de 21,7 TWh, în creştere cu 1,18 TWh (+5,7%). De altfel, creşterea producţiei în termocentrale “se vede” şi din cantitatea de cărbune utilizată la nivelul întregii ţări. Conform INS, consumul total de cărbune net a fost de 4,7 milioane tep, din care import – 432.900 tep, reprezentând o creştere cu 54,2% faţă de aceeaşi perioadă din anul 2011.
Producţia de electricitate în centrala de la Cernavodă a fost de 7,4 TWh, în scădere cu 0,2 TWh (-3,5%), reprezentând 18,6% din total, în timp ce fermele eoliene au produs 1,56 TWh, în creştere cu 834,4 milioane kWh faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent (3,9% din total).
Consumul final de energie electrică în perioada 1 ianuarie – 31 august 2012 a fost de 35,5 TWh, cu 1,3% mai mare faţă de perioada corespunzătoare a anului 2011; iluminatul public a înregistrat o creştere cu 6,9%, iar consumul populaţiei a crescut cu 0,3%.
Exportul de energie electrică a fost de 0,6 TWh, în scădere cu 1,45 TWh, respectiv cu 70,1%.
Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 4,5 TWh, în creştere cu 0,13 TWh, respectiv cu 3,1%.


