Acasă EconomieIndustrie PIB-ul României la șase luni: 266,5 miliarde lei

PIB-ul României la șase luni: 266,5 miliarde lei

de GM

Produsul Intern Brut (PIB) estimat pentru semestrul I din acest an a fost de 266,539 de miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 1,8% faţă de semestrul I 2012, potrivit datelor provizorii anunțate miercuri de Institutul Național de Statistică (INS).

”Cele mai importante contribuţii la creşterea PIB în prima parte a acestui an, comparativ cu perioada similară a anului trecut, le-au avut următoarele ramuri: industria (creștere de 1,1%), cu o pondere de 30,3% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a majorat cu 3,9%; tranzacţiile imobiliare (creștere de 0,3%), cu o pondere de 7,9% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 3,2%; agricultura, silvicultura şi pescuitul (cu o creștere de 0,2%), cu o pondere mai redusă la formarea PIB (3,5%) şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 6,1%; activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice; activităţi de servicii administrative şi activităţi de servicii suport (creștere de 0,2%), cu o pondere de 5,8% la formarea PIB şi care au înregistrat o creştere a volumului de activitate cu 3,2%”, se arată într-un comunicat al INS.

Reducerea volumului de activitate din construcţii, cu 3,1%, a avut un impact negativ asupra evoluţiei PIB, contribuţia sa la creştere fiind de minus 0,2%.

Din punctul de vedere al utilizării PIB, creşterea s-a datorat exportului net (cu o contribuţie de +5,3%), consecinţă a creşterii cu 10,7% a exporturilor de bunuri şi servicii, corelată cu reducerea volumulului importurilor de bunuri şi servicii cu 0,9%, potrivit datelor de la Statistică.

Ca urmare a scăderii volumului formării brute de capital fix (cu 4,4%) aceasta a avut o contribuţie negativă la creşterea PIB, de minus 1%.

De asemenea, reducerea stocurilor din economie a avut ca efect o contribuţie negativă semnificativă la creşterea PIB, de minus 2,5%.

Conform datelor ajustate sezonier, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul II 2013 a fost de 154,295 de miliarde de lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 0,5% faţă de trimestrul I al acestui an şi cu 1,4% faţă de trimestrul II 2012. Produsul Intern Brut estimat pentru primele șase luni ale anului a fost de 307,263 de  miliarde de lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 1,8% faţă de semestrul I al anului trecut, potrivit datelor ajustate sezonier.

Ca serie brută, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul II 2013 a fost de 145,643 de miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 1,5% faţă de trimestrul II 2012.

din aceeasi categorie