Ministrul Economiei, Virgil Popescu, invitat în Parlament la “Ora Guvernului”, solicitare venită din partea Grupului USR cu tema ”Măsurile economice post – covid și perspective de însănătoșire a economiei românești”, a anunțat că, până la sfârșitul anului, va fi definit consumatorul vulnerabil. Pe de altă parte, acesta consideră că ofertele furnizorilor de gaze pentru populație sunt făcute ”în bătaie de batjocură”. De asemenea, legea offshore, necesară pentru demararea exploatării gazelor din Marea Neagră va fi făcută în Parlament. Cel mai probabil, va fi nevoie de următorul Parlament, de după alegerile generale.
”Vom defini consumatorul vulnerabil până la final de an. Ne vom ține de cuvânt. Dacă spuneam termenul de 1 iulie nu ne țineam de cuvânt (n.r. – dată la care se liberalizează piața gazelor naturale și pentru consumatorii casnici). Când vom liberaliza prețul la energie electrică, pe 1 ianuarie 2021, acel moment trebuie să ne prindă pregătiți”, a spus Virgil Popescu.
În privința prețului gazelor naturale, ministrul Economiei a dat asigurări că acesta se va diminua. ”Veți vedea că, de la 1 iulie, vor scădea prețurile la gaz. Faptul că unii oferă aceleași prețuri în bătaie de batjocură nu înseamnă că așa va rămâne”, a afirmat Virgil Popescu.
”Ați vorbit de liberalizarea pieței gazelor naturale și ce facem pentru acest lucru (n.r. – parlamentarii care au pus îngtrebări ministrului). Nu cred că există un moment mai prielnic de liberalizare decât acum, când prețul pe piețele europene și regionale este jos. Și ea nu vine singură: liberalizarea vine cu un pachet de gas realease, prin care producătorii sunt obligați să vândă la un preț de pornire pentru licitație la prețul pieței de la Viena, care este foarte jos. Desigur, am văzut reacții ale furnizorilor sau non reacții ale furnizorilor; anumiți furnizori care nu doresc să scadă prețul la gaze, doresc să mențină oferta. Aceeași ofertă, la același preț. Dar, după mine, nu e un comportament corect în piață. Dacă cumperi mai ieftin, e normal să vinzi mai ieftin. Și de aceea avem Legea concurenței: în cazul în care vedem că acest comportament continuă, să intervenim și, pe baza Legii concurenței, să îi obligăm pe acei furnizori, până ce piața se așază timp de șase luni de zile, să își modifice ofertele în așa fel încât să intre și alți competitori pe piață. Și sunt deja competitori pe piață care oferă un preț mai mic. Ne vom asigura că, dacă piața este liberă, să fie liberă și funcțională”, a mai spus ministrul Economiei.
În ceea ce privește construcția reactoarelor nucleare 3 și 4 de la Cernavodă, ministrul Popescu a reiterat că, după șapte ani de zile irosiți pentru un proiect care nu a mers mai departe, acesta trebuie să înceteze. ”De aceea am și luat decizia de a mandata în Adunarea Generală a Acționarilor pe reprezentantul Ministerului Economiei să voteze pentru finalizarea negocierilor cu compania chineză. Acest lucru s-a întâmplat, iar Consiliul de Administrație trebuie să găsească o nouă strategie. Și vă asigur că veți vedea că avem această strategie și în perioada imediat următoare veți vedea că ne vom apuca efectiv, până la urmă, de pornirea reactoarele 3 și 4. Nu de alta, dar suntem chiar într-o mare întârziere. Dacă mai stăteam mult înțepeniți în negocierile cu compania chinezească riscam să avem probleme cu sistemul energetic național. Nu uitați că reactorul 1 trebuie intubat în 2026”, a precizat Virgil ȘPopescu.
Despre Complexul Energetic (CE) Oltenia (CEO), ministrul a declarat că săptămâna trecută a avut o discuție pe baza programului de restructurare. “L-am discutat cu conducerea companiei, l-am discutat cu Consiliul Concurenței și vă asigur că acel ajutor de salvare de 1 miliard două sute de milioane lei se va transforma, așa cum am promis, într-un ajutor de restructurare, care va asigura supraviețuirea companiei și o va face performantă. Și nu prin închiderea totală a cărbunelui, ci prin trecerea pe gaz a unor elemente de producere a energiei electrice și menținerea unor centrale de producere în continuare pe cărbune, care să respecte normele de mediu. Acest lucru se va întâmpla și se va întâmpla anul acesta, exact în termenele propuse“, a precizat ministrul Economiei.
Legea offshore, mai la anu’
“Am spus tot timpul că Legea offshore nu se poate modifica decât prin consens, în Parlament, și că Guvernul nu va veni cu absolut nicio propunere legislativă. Este dreptul suveran al Parlamentului și nu vă oprește nimeni să vă apucați să modificați Legea offshore, dragi colegi deputați, și voi participa la orice reuniune a Parlamentului. Parlamentul este suveran și nu mă voi amesteca în a veni cu un proiect pe baza căruia să discutăm. Desigur, ne dorim deblocarea investițiilor din Marea Neagră, care sunt importante și prioritare pentru România. Este o investiție strategică de securitate națională, care trebuie făcută. Două lucruri trebuiau făcute pentru a putea face această de deblocare: abrogarea OUG 114, care a ținut de Guvern – am făcut-o, iar al doilea lucru: modificarea Legii Offshore; ține de Parlament; vă rog frumos să o faceți și vin ca deputat și ca membru al Guvernului, vin să discutăm pe orice temă, pe orice proiect de lege pe care îl veți face“, a mai spus Virgil Popescu.
Pe cde altă parte, acesta a anunțat că se negociază la Bruxelles și se finalizează programul de creștere a rețelei de distribuție gaze naturale. “Avem fonduri în POIM pe energie, pentru programe pilot de creștere a rețelei inteligente de gaze naturale. Nu mai putem extinde rețelele ca până acum. Bruxellesul vrea să finanțeze, dar vrea rețele noi, moderne. Nu trebuie să facem zgomot, nu trebuie să ne batem cu pumnul în piept în presă, dar rezultatele se vor vedea. Vom folosi bani din fondul de modernizare de 4-5 miliarde de euro. O negociere nu se face cu zgomot sau în presă, ca să ne arătăm în fața tuturor: “Uite, ce facem noi!”. România nu va fi văduvită de banii pentru gaze naturale. Gazul natural va fi în casele românilor. Romgaz are în planul de investiții, aprobat azi, în AGA, fabrica de metanol. Metanolul este prima investiție; vor urma și altele. Pas cu pas le facem pe toate. Evident, cu sprijinul Parlamentului. Le mulțumesc colegilor de la USR pentru că au votat Programul de Guvernare. Să aibă răbdare. Suntem oameni de cuvânt și ne ținem de cuvânt“, a mai spus ministrul Economiei.



