Acasă EconomieBanci & Asigurari Optimism la BCR BpL

Optimism la BCR BpL

de GM

BCR Banca pentru Locuinţe (BCR BpL) avea, la sfârşitul anului 2011, un număr de peste 250.000 de clienţi, care au reuşit să economisească peste 800 milioane lei (circa 200 milioane euro), ceea ce reprezintă o creştere a depozitelor de peste 85%, se arată într-un comunicat de presă.

“În ultimul an, clienţii BCR BpL au continuat să fie optimişti, să economisească pentru planurile lor de viitor şi pentru îmbunătăţirea condiţiilor de locuit. De aceea, în toamna anului 2011, am venit în întâmpinarea lor cu un nou produs, care oferă opţiuni flexibile pentru faza de economisire. Concret, clienţii noştri pot să economisească fie în rate lunare regulate, dar şi prin mai multe plăţi neregulate, în funcţie de disponibilităţile lor băneşti. Creşterea continuă a depozitelor atrase de la clienţi este un semnal pozitiv în condiţiile curente ale pieţei, demonstrând încă o dată orientarea românilor către economisire şi investiţii pentru locuinţa şi viitorul familiei lor”, a declarat, în comunicat, Alexandru Ciobanu, preşedintele BCR Banca pentru Locuinţe.

Produsele de economisire-creditare sunt exclusiv în lei, cu dobânzi mici şi fixe oferite pentru toată perioada contractului. Alt avantaj al contractelor de economisire-creditare este prima garantată de stat acordată în perioada de economisire, care, pe perioada de economisire recomandată (5 ani), generează pentru clienţi sume pe care nu le pot obţine din alt produs financiar de pe piaţă. De asemenea, depunerile sunt garantate de către Fondul de Garantare a Depozitelor în Sistemul Bancar.

din aceeasi categorie