Publicaţia în limba engleză The Diplomat-Bucharest împreună cu CEZ Group continuă seria evenimentelor de afaceri dedicate sectorului energetic românesc cu o conferinţă cu tema “Scăderea consumului de energie – Pericol sau oportunitate”, eveniment ce va avea loc pe 30 septembrie, la Crowne Plaza Hotel din Bucureşti, se arată într-un comunicat de presă.
Reprezentanţi ai Ministerului Economiei şi ai Departamentului pentru Energie, alături de cei ai reglementatorilor din sistem, vor întâlni jucători cheie atât din zona afacerilor cu energie electrică, precum şi din zona celor axate pe gaz. Aceştia vor avea ocazia de a împărtăşi propria viziune asupra unui paradox economic actual: consumul în scădere de electricitate şi gaz în perioada unei creşteri economice declarate.
Cele două sesiuni ale conferinţei au în vedere discuţii pe teme referitoare atât la zona de energie electrică, cât şi din zona de gaz. Discuţiile din panel se vor concentra pe teme precum ruperea legăturii dintre creşterea economică şi consumul de energie, impactul scăderii consumului asupra investitorilor şi producătorilor, schimbările legislative şi impactul asupra consumului de energie, dar şi despre impactul deschiderii pieţei regionale.
La eveniment şi-au anunţat participarea Iulian Iancu, preşedintele Comisiei de Industrii din Camera Deputaţilor, Niculae Havrileţ, preşedinte ANRE, Martin Zmelik, CEO CEZ România, Ion – Toni Teau, CEO Transelectrica, Victor Ionescu, director general OPCOM, Ion Lungu, preşedinte AFEER, Valeriu Binig, partner Ernst& Young, Virgil Muşătescu, profesor în Politehnică, Eric Stab, preşedinte GDF Suez Energy România, Frank Hajdinijak, CEO E.ON România, Cristian Secoşan, membru în boardul OMV Petrom, Silvia Vlăsceanu, director executiv ACUE.



1 comentariu
Niciunul din cei mentionati nu va scoate vre-un sunet legat de MASIVELE FURTURI EFECTUATE CU SPECULAREA ERORILOR LEGISLATIEI SECUNDARE asa ca „ramne ca in tren”!!!
Comments are closed.