Grupul energetic OMV din Austria, acţionarul majoritar al Petrom, intră pe piaţa de energie electrică din Turcia şi investeşte 600 milioane de euro în prima sa centrală electrică cu ciclu combinat de pe piaţa din această ţară, de 870 MW, la Samsun. Reamintim, OMV Petrom construieşte o termocentrală, tot de 870 MW, şi la Brazi, lângă Ploieşti.
„Cu o licenţă de generare a energiei electrice pe 49 de ani, acordată de către autoritatea turcă de reglementare în domeniul energiei, EMRA, în 2008, centrala OMV Samsun Elektrik constituie un prim pas pentru OMV în direcţia promovării eficienţei şi transparenţei pieţei. Experienţa OMV Gas & Power pe pieţe liberalizate de gaze naturale, precum cele din Austria, Germania, Italia, Ungaria şi România, va constitui un avantaj competitiv esenţial pentru operaţiunile OMV în Turcia”, potrivit comunicatului OMV.
Centrala cu emisii scăzute, de 870 MW, va deveni funcţională în 2012 şi va acoperi 3% din necesarul de electricitate al Turciei. „Suntem încântaţi să derulăm un proiect de asemenea anvergură în Turcia, acesta contribuind la siguranţa furnizării de energie electrică pe piaţa în continuă dezvoltare din Turcia şi la diversificarea surselor de energie. Această investiţie va transforma OMV într-un partener important pe plan energetic, nu doar în Samsun, ci în întreaga Turcie”, a declarat directorul general executiv al OMV, Wolfgang Ruttenstorfer.
Prin această investiţie, OMV face un alt pas important în direcţia transformării într-un furnizor integrat de energie şi extinderii lanţului valoric, potrivit reprezentanţilor companiei.
OMV a intrat pe piaţa din Turcia prin cumpărarea a 41,58% din Petrol Ofisi, compania lider în segmentul comercial şi de vânzări din Turcia, cu o reţea de peste 3.000 de staţii distribuţie carburanţi. Din 2007, OMV Gas & Power activează pe piaţa din Turcia prin subsidiara sa, OMV Gaz ve Enerji.


