Acasă MediuDezvoltare Durabila Liber la licitaţiile de CO2

Liber la licitaţiile de CO2

de GM

Furnizorii de electricitate şi gaze naturale vor putea participa la licitaţiile internaţionale de vânzare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră atribuite statului de către Comisia Europeană.

„Furnizorii de energie electrică şi gaze naturale titulari de licenţă de furnizare au dreptul să participe în cadrul licitaţiilor de certificate de emisii de gaze cu efect de seră fie în nume propriu, fie în numele clienţilor de energie electrică sau gaze naturale”, potrivit datelor Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Pentru perioada 2013-2010, Uniunea Europeană a înăsprit legislaţia referitoare la certificatele de emisie de gaze cu efect de seră, cu scopul de a determina companiile să polueze cât mai puţin. Astfel, instalaţiile care se supun acestei legislaţii şi prezintă risc de relocare nu mai primesc gratuit, în totalitate, certificate CO2. Pentru completarea necesarului, ele trebuie să şi le achiziţioneze prin licitaţie. Pe de altă parte, pentru ca statele membre să beneficieze de fonduri pentru măsuri de reducere a emisiilor CO2, acestora le sunt atribuite anumite cote de certificate pe care le vând la licitaţie, iar banii astfel obţinuţi asigură finanţarea proiectelor de mediu.

Tocmai aceste certificate sunt puse la dispoziţia diferiţilor beneficiari, printre care şi furnizorii de electricitate şi gaze naturale.

Sub incidenţa acestei scheme de comercializare a certificatelor de emisii intră instalaţiile din sectorul energetic, al producerii şi prelucrării metalelor feroase, al industriei mineralelor şi al fabricării hârtiei şi cartonului, în genral instalaţii mari de ardere.

din aceeasi categorie