Acasă Stiri ExterneEuropa Exxon negociază altă achiziţie la Marea Neagră

Exxon negociază altă achiziţie la Marea Neagră

de GM

Compania americană ExxonMobil este în negocieri cu grupul turc TPAO pentru cumpărarea unei participaţii într-un zăcământ din Marea Neagră, a declarat şeful TPAO, Besim Sisman, pentru Reuters, transmite Agerpres.

ExxonMobil vrea să fie în Marea Neagră cu noi, într-un zăcământ din larg. Este pe partea Ucrainei şi României”, a explicat Besim Sisman, fără a da detalii suplimentare.

Turcia explorează zăcăminte din Marea Neagră şi Marea Mediterană, împreună cu firmele străine, în încercarea de a-şi reduce dependenţa de importuri. În lucrările de explorare din Marea Neagră, Turcia încă nu a găsit ţiţei.

Sisman a declarat că TPAO nu va licita pentru zăcămintele din Algeriaiar în Irak “avem patru proiecte şi este suficient pentru noi”. De asemenea, compania turcă se va alătura ofertelor pentru zăcămintele din largul coastelor libaneze, alături de Royal Dutch Shell.

din aceeasi categorie