Acasă Stiri ExterneEuropa De la Petrom la OMV

De la Petrom la OMV

de M G

FILE AUSTRIA GAS OIL OMV USAConsiliul de Supraveghere al grupului petrolier austriac OMV a decis să numească un nou director responsabil cu operaţiunile upstream, în persoana lui Johann Pleininger, care anterior a fost membru în consiliul de Supraveghere al Petrom. În prezent ocupă postul de vicepreşedinte pentru regiunea CEE şi Marea Neagră, informează un comunicat de presă.

OMV a precizat că, începând cu data de 1 septembrie 2015, Johann Pleininger, 53 de ani, îl va înlocui în funcţie pe olandezul Jaap Huijskes, care a decis să părăsească grupul înainte de expirarea mandatului său. OMV nu a explicat care sunt motivele care au stat la baza plecării lui Huijskes, dar a subliniat că despărţirea acestuia de OMV s-a făcut în cele mai bune condiţii.

“Johann Pleininger este unul dintre cei mai experimentaţi manageri ai OMV. Realizările sale excepţionale la OMV Petrom merită să fie evidenţiate”, a declarat preşedintele Consiliului de Supraveghere de la OMV, Peter Oswald.

Johann Pleininger s-a alăturat OMV în 1997 şi, între 2007 şi 2013, a fost responsabil pentru operaţiunile de explorare şi producţie (E&P) în Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom la Bucureşti.

OMV, cea mai mare companie industrială listată din Austria, deţine 51,01% din acţiunile OMV Petrom, statul român, prin Ministerul Energiei, Întreprinderilor Mici şi Mijlocii şi Mediului de Afaceri, deţine 20,64%, Fondul Proprietatea deţine 18,99%, iar 9,36% se tranzacţionează liber la Bursa de Valori Bucureşti.

din aceeasi categorie