Creşterea accizelor la băuturile intermediare din vin (n.r. – de exemplu vermut, biter etc.), în 2010, a redus producţia şi a prăbuşit încasările bugetare, motiv pentru care Guvernul ar trebui să se gândească la o altă politică fiscală în domeniu. Cât priveşte recolta de struguri şi producţia de vin din acest an, Patronatul Naţional al Viei şi Vinului (PNVV) dă asigurări că nu vor fi probleme, iar vinul nu se va scumpi.
Încasările bugetare din acciza aplicată băuturilor intermediare din vin au scăzut de la 27 milioane de euro în 2010, la doar aproximativ în milion de euro, în urma creşterii valorii accizei cu 250% a accizei la băuturi intermediare la 1 iulie 2010, când producţia s-a prăbuşit cu 97% faţă de nivelul anterior.
“Prin creşterea accizei, se viza creşterea încasărilor, dar noi am pierdut vreo 25 de milioane de euro anual. Pierdem şi oportunitatea valorificării vinului ca materie primă, dar pierdem şi locuri de muncă. Toate ţările cu tradiţie în cultivarea viţei de vie şi în producerea vinului au acciza zero la băuturi spumante. Pentru băuturile spumante, materia primă este vinul şi se întâmplă să avem supraproducţie, iar acesta trebuie valorificată direct, fie prin vin liniştit sau prin produse pe bază de vin. Spumantul este un vin efervescent, care are ca materie primă vinul. Toate băuturile intermediare, vermut, bitter, florio au ca materie primă vinul”, a declarat, joi, directorul general al Patronatului Naţional al Viei şi Vinului (PNVV), Ovidiu Gheorghe, într-o conferinţă de presă.
Acesta a precizat că liderul de piaţă în domeniul spumantelor, vermuturilor şi a cocktailurilor pe bază de vin a închis capacităţile de producţie din România alegând varianta achiziţiei din alte state comunitare şi comercializarea produselor în România. Alte firme au încercat să-şi încadreze băuturile la alte categorii, mai puţin accizate, dar cu schimbarea reţetei şi, implicit, cu consecinţe pentru consumatori.
Potrivit reprezentantului PNVV, toate ţările producătoare de vinuri din UE au acciza zero atât la vinuri, cât şi la spumante, respectiv 11 state, între care: Bulgaria, Grecia, Italia, Portugalia, Spania, excepţie făcând Franţa care are o taxa la vinurile liniştite de 3,72 euro/hectolitru, respectiv 9,23 euro/hectolitru la vinurile efervescente. Este vorba de băuturi intermediare pe baza de vin, care conţin minimum 50% vin şi maximum 15 grade alcool (bitter, vermut, florio etc).
“România ocupă locul cinci în ierarhia ţărilor viticole europene. În anul 2004, am convins Guvernul României să stabilească nivelul accizei la valoarea zero numai pentru vinurile liniştite, obţinând promisiunea că în viitor se va elimina acciza şi pentru vinurile spumante. Nivelul actual de accizare pentru vinurile spumante este de 36,26 euro/hectolitru, iar media producţiei este de 30.000 hl/an, ceea ce generează la bugetul de stat o colectare din accize doar de circa 1 milion de euro/an. Apreciem că reducerea nivelul accizei pentru această categorie va încuraja investiţiile, producţia şi consumul moderat, ceea ce va genera încasări superioare la bugetul de stat”, a adăugat Gheorghe.
Vin destul în 2014
Patronatul Naţional al Viei şi Vinului (PNVV) estimează pentru 2014 o diminuare a recoltei de struguri cu 25%, comparativ cu anul 2012, din cauza precipitaţiilor şi grindinei, ceea ce va influenţa şi producţia totală de vin, însă calitatea ar putea fi una “de excepţie” dacă vremea călduroasă se va menţine şi în perioada următoare.
“Anul 2013 a fost un an cu o producţie de struguri şi de vin foarte mare şi de aceea nu facem referire la anul de producţie 2013. Au fost regiuni viticole afectate de grindină, cu preponderenţă Banat, Mehedinţi, Drăgăşani şi Tulcea. Precipitaţiile au fost duble cantitativ faţă de anul precedent, iar acest lucru a îngreunat campania agricolă în general, de la tratamente până la cules. Culesul strugurilor este întârziat cu două săptămâni faţă de o perioadă normală”, a declarat directorul general al PNVV, Ovidiu Gheorghe. Pe de alte parte, calitatea vinului în 2014 ar putea fi una ridicată dacă vremea călduroasă se va menţine pentru mai mult timp, a afirmat şeful PNVV.
În ceea ce priveşte preţul vinului, Ovidiu Gheorghe consideră că nu se justifică o creştere a preţului la raft indiferent de producţia realizată în acest an, deoarece există stocuri suficiente din anul precedent.


