Acasă Stiri InterneGaze Manifestări CNR – CME

Manifestări CNR – CME

de GM

Comitetul Naţional Român al Consiliului Mondial al Energiei (CNR – CME) are programate, în acest an, nu mai puţin de 16 manifestări la care fie participă, fie le organizează.

La sfârşitul lunii ianuarie va avea loc Adunarea Generală a CNR – CME, pentru ca, pe 28 februarie, să organizeze prima manifestare de specialitate: „Viitorul energiei. Scenarii energetice – Viziunea 2050 (CME): Strategia în domeniul energiei – PND 2020”. Manifestarea, care se va desfăşura la Academia Română, va fi organizată de către CNR – CME în parteneriat cu Institutul Naţional de Cercetări Economice (INCE) „Costin C. Kiriţescu” al Academiei Române şi Centrul Român pentru Energie (CRE).

Una dintre cele mai importante manifestări va avea loc în zilele de 11 şi 12 martie, la Bucureşti, când se va dezbate problematica gazelor de şist (Shale Gas Conference: „European Unconventional Gas Developments).

Împreună cu INCE, dar şi cu unele dintre cele mai importante companii din sectorul energetic (precum ISPE, Electrica, Transelectrica, Enel etc), CNR – CME va organiza, pe 25 aprilie, „Energy Policy and Strategies in S.E. Europe and the Role of Romania. Trilema energetică”, cele mai importante probleme în dezbatere referindu-se la „Securitatea alimentării cu energie. Provocare pentru sistemele de transport ale energiei electrice şi gazelor. Politica energetică şi bunele practici pentru România”, „Accesul la energie. Energie electrică pentru toţi. Energie la preţ acceptabil pentru toţi – echitatea socială”, precum şi „Reducerea impactului asupra mediului înconjurător (schimbări climatice, reducerea gazelor cu efect de seră, decarbonarea). Captarea şi stocarea CO2 în România”.

Printre alte evenimente cu impact asupra domeniului energetic ce va fi organizat de CNR – CME se numără şi „Eficienţa energetică – componenta esenţiala a politicilor energetice. Politici şi tehnologii”. Dezbaterea va fi organizată împreună cu Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) şi DK Expo. După ce, la mijlocul lunii octombrie, reprezentanţii CNR – CME vor participa la Congresul Mondial al Energiei (ce se va desfăşura în Coreea de Sud, la Daegu), iar la începutul lunii noiembrie va organiza, împreună cu Universitatea Politehnică Bucureşti cea de-a şasea Conferinţă internaţională „Energie şi Mediu”, CNR – CME va încheia seria manifestărilor din 2013 pe 28 noiembrie, cu evenimentul „Finanţarea investiţiilor în România. Stimulente şi instrumente financiare în sprijinul sectorului de producere a energiei”.

din aceeasi categorie