Transportatorul naţional de energie Transelectrica (TEL) a încheiat un contract de 2,11 milioane lei fără TVA cu producătorul de energie Hidroelectrica, privind achiziţia de electricitate, potrivit unui comunicat transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB).
„Nivelul dobânzilor penalizatoare corespunde ca procent dobânzii datorate pentru neplata la termen a obligaţiilor către bugetul de stat, pentru fiecare zi de întârziere”, arată comunicatul.
În ceea ce priveşte termenul scadent al facturilor lunare (facturare în avans), acesta este cel mai târziu cu trei zile lucrătoare înainte de începerea lunii contractuale, mai arată documentul.
Transelectrica a realizat un profit net de 213,3 milioane lei, în primele nouă luni ale acestui an.
Transelectrica este listată la Bursa de Valori Bucureşti şi are o valoare de piaţă de 2,1 miliarde lei (473 milioane euro). Compania este controlată de Ministerul Economiei, care deţine 58,7% din acţiuni.
Transelectrica gestionează 81 de staţii electrice la nivelul ţării şi 8.834 km de linii electrice aeriene.
Compania Hidroelectrica estimează un profit cumulat pe primele zece luni ale acestui an de aproape 1,3 miliarde lei. În primele zece luni Hidroelectrica a produs în total 14,4 TWh.
Hidroelectrica s-a aflat în insolvenţă din 20 iunie 2012 până în 21 iunie 2016, însă în două faze, pentru că în perioada iunie 2013 – februarie 2014 a ieşit din procedura judiciară.
Fostul administrator judiciar al companiei, avocatul Remus Borza, a estimat că Hidroelectrica a ar putea obţine în acest an un profit record de 1,3 miliarde de lei, faţă de 899,4 milioane lei în 2015.


