Compania Samdam Gifts, locul II în topul companiilor românești specializate în producția și distribuția de articole promoționale, a avut anul trecut o cifră de afaceri de 3 milioane de euro. Reprezentanții companiei estimează pentru acest an o creștere a afacerilor cu 25-30%.
„Specializată în distribuţia de articole promoţionale, compania Samdam Gifts prevede pentru anul 2015 o creștere de 25-30% a cifrei de afaceri. De asemenea, compania își dorește să își consolideze poziția de top pe piața materialelor promoționale din România”, a declarat Sebi Vasilescu, director general Samdam Gifts.
Compania Samdam are 88 de angajați și trei sedii în București, Iași și Baia Mare.
”Locul II în topul companiilor de profil din România reprezintă cu siguranță și rezultatatul investiției de 2,2 milioane euro din fonduri europene care au fost folosite în dotarea cu utilaje de producție pentru personalizarea articolelor textile a fabricii de la Baia Mare. În prezent aceasta funcționează la capacitate maximă atât pentru clienții din România, cât și pentru clienții din state europene precum Belgia, Olanda, Germania, Austria, Franța, Suedia”, mai spune directorul general al companiei.
În anul 2014, compania Samdam Gifts anunța deschiderea unei fabrici în Baia Mare pentru dotarea căreia au fost accesați 2,2 milioane euro din fonduri europene pentru achiziții de echipamente și utilaje pentru productie (serigrafie, broderie, transfer digital, transfer serigrafic, print digital).
În septembrie 2013, Samdam Gifts deschidea cel mai mare showroom de articole promoţionale din România investind 100.000 de euro.
Samdam Gifts face parte din Samdam Group, care activează în importul şi distribuţia de obiecte promoţionale din 1994, începându-şi activitatea în Belgia, apoi consolidându-şi poziţia prin înfiinţarea unor noi birouri în: Franţa (2005), Olanda (2006), Hong Kong (2007) – pentru facilitarea importurilor din Asia şi România (2008).
Samdam Gifts România beneficiază astfel de experiență și know-how-ul acumulate în peste 19 ani de activitate a companiei și deține propriile spații de producție, depozitare și personalizare.


