Acasă Analize “Zaviste“ pe bani

“Zaviste“ pe bani

de GM

nicolescu 2Unele dintre cele mai profitabile companii energetice la care statul român este acţionar majoritar au inclus pe ordinea de zi a Adunărilor Generale ale Acţionarilor (AGA) propuneri de majorare a banilor pe care ar urma să-i încaseze membrii conducerilor acestor societăţi. Ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu (foto), şi-a anunţat opoziţia. Se pare că propunerea vine de la Fondul Proprietatea, acţionar semnificativ în toate companiile vizate.

Reprezentanţii statului la Adunările Generale ale Acţionarilor (AGA) companiilor Romgaz şi Nuclearelectrica vor vota împotriva acordării unor bonusuri suplimentare pentru conducerile celor două companii, în funcţie de performanţele bursiere, se arată într- un comunicat al Departamentului pentru Energie.

AGA Romgaz va avea loc pe 30 iulie, iar AGA Nuclearelectrica pe 31 iulie, iar pe ordinea de zi figurează propuneri care vizează acordarea unor astfel de bonusuri.

“În ceea ce priveste propunerile existente pe ordinea de zi a adunărilor generale ordinare ale acţionarilor Romgaz (din data de 30 iulie 2014) şi Nuclearelectrica (din data de 31 iulie 2014) referitoare la acordarea unor bonusuri suplimentare, în funcţie de evoluţia performanţelor bursiere ale celor două societăţi, mandatul pe care îl voi da în calitate de ministru delegat pentru Energie va viza un vot de respingere. Consider că este mult prea devreme să putem vorbi despre acordarea unor noi bonusuri pentru două societăţi de stat ale căror conduceri au fost selectate în urmă cu aproximativ un an“, a declarat ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu.

Conducerile ambelor societăţi au, în prezent, un nivel al veniturilor şi stimulentelor pentru performanţă suficient pentru momentul actual şi, în plus, orice schimbare trebuie să fie rezultatul unui studiu care să analizeze comparativ remuneraţiile managementului societăţilor în cauză cu cele ale altor companii energetice similare din regiune şi din Uniunea Europeană, a precizat Nicolescu.

În ceea ce priveşte intenţia conducerii Hidroelectrica de a majora de peste 100 de ori indemnizaţiile pentru membrii Adunării Generale a Acţionarilor (din data de 30 iulie 2014), reprezentanţii Departamentului pentru Energie vor vota, de asemenea, împotrivă, a menţionat ministrul delegat pentru Energie.

“Mi se pare imoral ca la o societate în insolvenţă, care face concedieri pentru eficientizare, să vorbim despre creşterea indemnizaţiilor membrilor AGA. Nu voi fi de acord niciodată cu o astfel de măsură pentru o societate aflată în insolvenţă, aşa cum este Hidroelectrica“, a afirmat Răzvan Nicolescu.

Fondul Proprietatea, “capul răutăţilor“

Fiecare acţionar are dreptul de a-şi exprima votul cu privire la punctele de pe ordinea de zi a Adunărilor Generale ale Acţionarilor, susţin reprezentanţii Romgaz. “Conform prevederilor legale privind societăţile comerciale şi piaţa de capital şi statutului societăţii, este dreptul fiecărui acţionar să-şi exprime votul cu privire la punctele propuse pe ordinea de zi a Adunărilor Generale ale Acţionarilor. Dorim să atragem atenţia că acest punct a fost introdus pe ordinea de zi în urma solicitării făcute de Fondul Proprietatea“, au precizat reprezentanţii Romgaz, conform Agerpres.

Propunerea de acordare a unei remuneraţii variabile suplimentare membrilor Consiliului de Administraţie în funcţie de performanţa acţiunilor Nuclearelectrica la bursă a venit din partea Fondului Proprietatea, acţionar minoritar al companiei, au declarat şi reprezentanţii Nuclearelectrica.

“SN Nuclearelectrica a primit în data de 10.07.2014 o solicitare de la S.C. Fondul Proprietatea S.A., care deţine 9,73% din capitalul social al SNN, de a suplimenta ordinea de zi a Adunării Generale Ordinare a Acţionarilor (AGOA), stabilită pentru data de 31 iulie 2014, cu aprobarea acordării unei remuneraţii variabile suplimentare membrilor Consiliului de Administraţie în funcţie de performanţa acţiunilor SN Nuclearelectrica SA“, au precizat reprezentanţii producătorului de energie nucleară.

Ei au mai afirmat că, întrucât cererea Fondului Proprietatea a respectat regulamentele şi procedurile, convocatorul iniţial al AGOA a fost suplimentat cu această propunere.

“Punctele de pe ordinea de zi a AGOA sunt supuse votului acţionarilor, fiind dreptul fiecărui acţionar, majoritar sau minoritar, de a aproba un anume punct de pe ordinea de zi sau de a-l respinge. Astfel, propunerea FP va fi supusă votului acţionarilor în AGA din 31 iulie 2014, decizia finală aparţinând integral acestora“, au subliniat reprezentanţii Nuclearelectrica.

Reprezentanţii statului în Adunarea Generală a Acţionarilor (AGA) au dreptul la o indemnizaţie de până la 25% din salariul directorului general, potrivit unei Ordonanţe de Urgenţă aprobate recent prin lege, a declarat Remus Borza, administratorul juridic al Hidroelectrica.

“Potrivit OUG 26/2013, aprobată recent prin Legea 43/2014, reprezentanţii statului în AGA pot avea o indemnizaţie cuprinsă între 0 şi 25% din salariul directorului general. Este exclusiv decizia ministrului care va fi această indemnizaţie sau dacă va fi fixă sau variabilă“, a spus Borza.

“Eu şi domnul Gabriel Dumitraşcu (n.r. – administratorul special al Hidroelectrica) am semnat o notă în care îi solicitam ministrului să stabilească indemnizaţia în limitele acelei ordonanţe de urgenţă, adică între 0 şi 25% din salariul directorului general, nu am propus o majorare a indemnizaţiei. I-am lăsat lui libertatea de a da oricât“, a precizat Borza.

El a adăugat că 25% din salariul directorului general, adică limita maximă, s-ar traduce printr-o indemnizaţie de 6.000 de lei brut.

“Oricum, orice muncă trebuie plătită, iar în această perioadă există multe decizii care trebuie votate în AGA, având în vedere situaţia de insolvenţă. Hidroelectrica a avut la şase luni un profit-record de 509 milioane de lei, aşa că nu cred că ar sărăci, chiar dacă s-ar da o indemnizaţie de 6.000 de lei brut“, a mai spus reprezentantul Hidroelectrica.

“În AGA există trei reprezentanţi ai ministerului şi nu înţeleg de ce. În opinia mea, ar fi suficient unul, pentru că el oricum este un fel de curier, nu face decât să transmită mai departe mandatul pe care îl primeşte de la minister“, a completat Borza.

Remunerare la nivel internaţional

Reprezentanţii Fondului Proprietatea au propus modificarea contractului de administrare al Romgaz, astfel încât conducerea companiei să primească bonusuri suplimentare în funcţie de performanţa acţiunilor la bursă, întrucât o astfel de formă de remuneraţie există şi în companiile similare la nivel internaţional, potrivit unei adrese a Fondului Proprietatea din 9 iulie 2014, transmisă Romgaz.

Prin această notă, reprezentanţii Fondului solicită introducerea unor noi puncte pe ordinea de zi a Adunării Generale a Acţionarilor Romgaz din 30 iulie.

Unul dintre ele se referă la “aprobarea acordării unei remuneraţii variabile suplimentare membrilor Consiliului de Administraţie, în funcţie de performanţa acţiunilor Romgaz şi a formei actului adiţional la contractul de administraţie ce va fi încheiat cu membrii Consiliului de Administraţie în acest sens“.

O altă propunere vizează “mandatarea Consiliului de Administraţie al societăţii să implementeze la nivelul conducerii executive a Romgaz un sistem de remunerare în funcţie de performanţa acţiunilor Romgaz“.

Fondul Proprietatea motivează că, în vedere alinierii intereselor membrilor CA cu cele ale acţionarilor, este necesară introducerea unui sistem de remunerare în funcţie de performanţa acţiunilor companiei.

“Potrivit legislaţiei actuale, companiile publice nu îşi pot răscumpăra propriile acţiuni pentru a fi acordate membrilor Consiliilor de Administraţie, astfel încât este necesară implementarea unui sistem de remunerare bazat pe «acţiuni virtuale»/«opţiuni» care să permită o formă de remunerare a membrilor Consiliilor de Administraţie similară cu cele în care sunt remuneraţi membrii consiliilor de administraţie din companii similare la nivel internaţional“, argumentează oficialii Fondului Proprietatea.

 

 

din aceeasi categorie