Cel mai mare grup petrolier din Rusia, Rosneft, ar putea primi un ajutor de stat de 1.500 miliarde de ruble (40,6 miliarde de dolari) pentru a-şi achita datoria masivă, spune premierul rus Dmitri Medvedev, într-un interviu acordat publicaţiei ruse Vedomosti, transmite Reuters. Luna trecută, o sursă guvernamentală anunţa că directorul general al Rosneft, Igor Sechin, a solicitat guvernului de la Kremlin un sprijin financiar de până la 1.500 miliarde de ruble pentru a ajuta cea mai mare companie petrolieră rusă să facă faţă sancţiunilor economice occidentale.
Potrivit celor mai recente date financiare, Rosneft, companie la care statul rus deţine aproximativ 70% din acţiuni, avea la finele celui de al doilea trimestru datorii nete în valoare de 1.500 de miliarde de ruble şi trebuie să ramburseze datorii de 440 miliarde de ruble până la finele acestui an şi alte 626 miliarde de ruble anul viitor.


