Grupul japonez Panasonic va închide fabrica de celule fotovoltaice din Ungaria, singura unitate de acest tip pe care o deţine în Europa, ceea ce va conduce la pierderea a 550 de locuri de muncă.
Producţia la fabrica de la Dorog va fi oprită în luna septembrie, închiderea unităţii fiind programată pentru luna martie, a declarat un purtător de cuvânt al Panasonic, transmite Mediafax.
Compania va transfera producţia de celule fotovoltaice din Ungaria la fabrici din Japonia şi Malaezia.
Piaţa europeană a celulelor fotovoltaice este în scădere, parţial din cauza reducerii subvenţiilor acordate de guverne. În Japonia, piaţa a crescut datorită programelor guvernamentale de stimulare a investiţiilor în energie regenerabilă.



