Oficiul Participațiilor Statului și Privatizării în Industrie (OPSPI) estimează că în acest an va încasa 50,08 milioane lei din privatizări. Instituția aflată în subordinea Ministerului Economiei și-a bugetat pentru acest an venituri totale de 51,28 milioane lei.
Cheltuielile totale ale OPSPI în acest an sunt de 51,06 milioane lei. Din această sumă, o mare parte (18,8 milioane lei) este destinată cheltuielilor legate de plata onorariilor pentru consultanți, agenți de privatizare sau firme de avocatură și cele pentru pregătirea și realizarea privatizării societăților comerciale.
Rapoartele de evaluare în procesul de privatizare și postprivatizare pentru expertize, cauțiuni, evaluări în litigii, onorarii executori judecătorești, documentații pentru obținerea avizului de mediu costă OPSPI 3,4 milioane lei. Alte 700.000 lei sunt cheltuielile cu costurile implicate de dizolvarea voluntară și lichidarea societăților comerciale.
De asemenea, OPSPI și-a alocat în buget 10,53 milioane lei drept cheltuieli legate de plata serviciilor contractate cu un expert independent specializat în recrutarea resurselor umane.
OPSPI are totodată de plătit dividende de 40 milioane lei.