Acasă Stiri InterneNuclear Nuclearelectrica “la impuse” pe piaţa reglementată de energie

Nuclearelectrica “la impuse” pe piaţa reglementată de energie

de M G

bec 1Societatea Naţională Nuclearelectrica (SNN) va trebui să vândă anul viitor pe piaţa reglementată o cantitate de circa 609.457 MWh (aproximativ 5,74% din producţia programată), de 2,4 ori mai mică faţă de cea din 2016, conform unui decizii a Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Preţul mediu de vânzare a energiei este de 159,57 lei/MWh, care nu include şi tariful de transport zonal al energiei (TG), aplicabil în cazul societăţii, de 1,34 lei/MWh, se menţionează într-un raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

În 2016, cantitatea de energie electrică stabilită prin Decizie ANRE pentru a fi vândută pe piaţa reglementată este de 1.454.562,396 MWh (circa 14,42% din producţia programată) la un preţ mediu reglementat de 162,71 lei/MWh (fără tariful de transport TG).

Reamintim, 2017 este ultimul an în care ANRE fixează o parte din preţul pentru populaţie. Până la sfârşitul anului viitor, se liberalizează complet piaţa consumatorilor casnici. Liberalizarea a început în iulie 2013, când 10% din energia pentru populaţie a provenit de pe piaţa liberă. Energia electrică achiziționată din piața liberă se regăseşte în facturi sub denumirea componenta de piață concurențială (CPC). În prezent, CPC este 70%, urmând ca, de la 1 ianuarie 2017, să ajungă la 80%. La 1 iulie 2017 CPC va fi de 90%, iar la 1 ianuarie 2018 toată energia consumată de populaţie va proveni de pe piaţa liberă. De remarcat, prețul de achiziție al CPC este supravegheat în continuare de ANRE.

Liberalizarea pieței electricității pentru agenții economici s-a încheiat la finele anului 2014.

din aceeasi categorie