Acasă Analize Noi recorduri la export

Noi recorduri la export

de M G

bani__euro__bancnote_07289700În semestrul I 2015 exporturile FOB au însumat 27 miliarde de euro, iar importurile CIF – 30,3 miliarde de euro, se arată într-un comunicat al Institutului Naţional de Statistică (INS). Practic, reprezintă un nou record al exporturilor româneşti la jumătatea anului. Exporturile FOB realizate în semestrul I 2014 au fost de 25,5 miliarde de euro, iar importurile CIF au fost de 28,3 miliarde de euro. Pe întreg anul trecut, exportul românesc a depăşit 52,5 miliarde de euro, iar importurile – 58,5 miliarde de euro.

Deficitul balanţei comerciale (FOB/CIF) în semestrul I 2015 a fost de 32,9 miliarde de euro, mai mare cu 441,1 milioane euro decât cel înregistrat în semestrul I 2014.

În luna iunie 2015, exporturile FOB au fost de 4,76 miliarde euro, importurile CIF au fost de 5,48 miliarde de euro, rezultând un deficit de 719,9 milioane euro. Faţă de luna mai 2015, exporturile din luna iunie 2015 au crescut cu 6,3%, iar importurile au crescut cu 9%.

Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri (Intra-UE28) în semestrul I 2015 a fost de 19,89 miliarde euro la expedieri şi de 23,33 miliarde euro la introduceri, reprezentând 73,6% din total exporturi şi 76,9% din total importuri.

Valoarea schimburilor extracomunitare de bunuri (Extra-UE28) în semestrul I 2015 a fost de 7,14 miliarde euro la exporturi şi de 6,99 miliarde euro la importuri, reprezentând 26,4% din total exporturi şi 23,1% din total importuri.

În semestrul I 2015, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse maşini şi echipamente de transport (44,6% la export şi 36,7% la import) şi alte produse manufacturate) (33,2% la export şi 31,5% la import).

din aceeasi categorie