Orice miner va putea lucra într-un parc eolian, după ce va termina un stagiu de pregătire de şase luni de la Academia de Pregătire şi Reconversie profesională pentru Surse Regenerabile şi Distribuţie a Energiei Electrice, a declarat ministrul Energiei, Anton Anton,în cadrul unei vizite pe care a efectuat-o la parcul eolian Fântânele – Cogealac, operat de Grupul CEZ România.
În cadrul vizitei, ministrul Anton a vorbit despre lansarea proiectului de reconversie profesională a minerilor din Valea Jiului, prin care 5.000 de mineri vor fi pregătiţi pentru a deveni angajaţi în producerea energiei eoliene şi a distribuţiei electricităţii.
Concret, proiectul vizează crearea unei Academii (Academia de Pregătire şi Reconversie profesională pentru Surse Regenerabile şi Distribuţie a Energiei Electrice) cu puncte de formare la Târgu Jiu şi la Craiova.
În aceste centre vor fi pregătiţi circa 500 de tehnicieni pe an, timp de 10 ani. La aceştia se adaugă 3.000 de persoane care urmează să fie specializate în distribuţia energiei electrice.
Certificarea minerilor în cadrul Academiei le va permite acestora să lucreze în instalarea, operarea şi mentenanţa proiectelor regenerabile.
„Tranziţia energetică trasată de Europa trebuie să se facă într-un ritm în care să nu afecteze nici securitatea energetică a statelor şi nici viaţa celor implicaţi în producerea energiei pe bază de cărbune. Suntem responsabili de viitorul celor care depind astăzi de minerit. Valea Jiului este una dintre zonele incluse în Platforma pentru Regiuni Carbonifere în tranziţie şi cred că priceperile minerilor sunt uşor de transferat către sectorul energiilor regenerabile. Programul îi va pregăti avansat în domeniile electric, mecanic şi hidraulic. Acesta este, poate, unul dintre cele mai ample programe de reconversie profesională cu rezultate imediate: încadrarea în piaţa muncii după absolvire. Programul este gândit în maniera în care în maximum şase luni de formare orice miner să poată lucra într-unul din parcurile eoliene din România”, a afirmat Anton.
La rândul său, Ondrej Safar, country manager al CEZ în România, a arătat că, prin acest nou proiect, pot fi formate noi generaţii de specialişti. „Alături de programul Ucenic Electrician derulat în licee şi de parteneriatele cu universităţile româneşti, proiectul derulat împreună cu RWEA răspunde unei probleme de industrie, dar are şi un puternic impact social”, a precizat Safar.
Centrul RESS – Renewable Energy School of Skills din Constanţa, care va fi „clonat” în zona minieră, a pregătit până acum circa 4.500 de oameni, la standarde internaţionale (este membru GWO – Global Wind Organisation), cifră care îi include şi pe cei pe care standardele îi obligă să revină la training în fiecare an pentru unele specializări.
Aceştia asigură acum nu doar mentenanţa celor 3.000 MW instalaţi în eolian în România, ci şi în afara ţării, dezvoltând şi un nou concept şi termen, de “navigatori-eolieni”.
„Peste 95% dintre specialiştii în regenerabile – preponderent energie eoliană – din România lucrează pe bază de proiect în străinătate şi revin lunar în România, generând venituri mult peste media zonelor din care provin”, a spus, la rândul său, Sebastian Enache, director de dezvoltare Monsson.
Necesarul de forţă de muncă în domeniul distribuţiei energiei electrice în România este încă unul din punctele pe care îşi propune să le adreseze proiectul, prin realizarea în Tg. Jiu şi Craiova, în sprijinul minerilor din cele două zone, a unor centre de formare şi recalificare profesională pentru profesionişti în acest domeniu, cu implicarea CEZ Romania.
„În dezvoltarea acestui proiect, RWEA, Monsson – RESS şi CEZ România au găsit în Ministerul Energiei şi Universitatea din Petroşani parteneri deschişi, iar acest lucru este încurajator pentru realizarea cât mai rapidă a Academiei şi înlăturarea provocărilor din calea tranziţiei energetice şi a modernizării sectorului energetic din România”, au mai spus reprezentanţii RWEA.
Pentru înfiinţarea Academiei, Ministerul Energiei, împreună cu Asociaţia Română pentru Energie Eoliană (RWEA), Monsson Operations, Distribuţie Energie Oltenia (companie din Grupul CEZ România) şi Universitatea din Petroşani au semnat un protocol de colaborare în luna mai a acestui an.
Proiectul vizează să fie finanţat prin Fondul de Modernizare, articolul d., la care România a aderat împreună cu alte state membre din UE.


