Acasă Economie Încep discuţiile pentru un nou gazoduct

Încep discuţiile pentru un nou gazoduct

de GM

conducta petrolSlovacii au început discuţiile la nivel înalt legate de construcţia gazoductului Eastring.

”Primul-ministru al Republicii Slovace, Robert Fico, a efectuat, în după-amiaza zilei de 13 martie a.c., o vizită de lucru la București. Primul-ministru Fico a fost însoțit de Viceprim-ministrul pentru investiții, Lubomir Vazny. Pe agenda discuțiilor dintre cei doi premieri a figurat stadiul și perspectivele de consolidare a relațiilor bilaterale și chestiuni de actualitate de pe agenda europeană, precum Planul de Investiții Juncker, Uniunea Energetică și evoluțiile din vecinătatea estică. Cei doi premieri au avut și un schimb de vederi asupra propunerilor recente ale Comisiei Europene privind consolidarea Uniunii Energetice, a proiectelor de interconectare și a celor vizând asigurarea securității energetice”, se arată într-un comunicat de presă al Guvernului. Ceea ce ar putea însemna că slovacii au început discuţiile la nivel înalt legate de construcţia gazoductului Eastring!

Reamintim, Bratislava propune construirea unei conducte, care va aduce gaze spre zona balcanică. Eustream, compania care operează reţeaua de gazoducte din Slovacia, se aşteaptă să semneze, în curând, un memorandum de înţelegere cu companiile similare din România şi Bulgaria cu privire la proiectul Eastring.

“Ne aşteptăm să semnăm un memorandum de înţelegere cu omologii români şi bulgari în două săptămâni“, a declarat, pe 10 martie, preşedintele Eustream, Tomas Marecek. “Eustream este principalul susţinător al acestui proiect, dar vom discuta cu mai multe părţi, care ar putea, teoretic, participa în calitate de acţionar. Avem de gând să discutăm cu o serie de mari companii germane. Cu siguranţă vom discuta cu OMV şi am avut deja discuţii cu Gaz de France“, a mai spus Marecek. Potrivit acestuia, Eustream are în vedere înfiinţarea unei companii mixte cu mai multe companii străine pentru a construi acest proiect.

Pe lângă gazele naturale ruseşti, noua conductă ar putea fi aprovizionată atât cu gaze de la hubul din Austria, cât şi din surse alternative, precum cele din Marea Caspică şi Marea Mediterană. “Dacă va fi construită această conductă, va fi în beneficiul întregii Europe, în special a acestei regiuni (n.r. – balcanice), care ar deveni mai puţin dependentă de Rusia, în special în termeni de diversificare a rutelor de tranzit, dar şi a surselor de aprovizionare“, a apreciat Tomas Marecek.

Guvernul slovac intenţionează să sprijine în mod activ proiectul Eastring. “Graţie acestui proiect, Slovacia intenţionează să obţină o poziţie puternică în contextul reţelelor pentru transportul gazelor naturale din Europa“, a declarat ministrul slovac al Economiei, Pavol Pavlis.

Potrivit directorul general al Eustream, Rastislav Nukovic, finanţarea pentru Eastring depinde de trei surse principale. “În primul rând este vorba de un consorţiu de companii din ţările implicate, respectiv Slovacia, Bulgaria, România şi Ungaria. Cea de-a doua sursă de finanţare ar putea fi Uniunea Europeană, în condiţiile în care acest proiect respectă concepţia şi provocările Comisiei Europene. Cea de-a treia sursă de finanţare ar putea fi băncile comerciale sau Banca Europeană de Investiţii“, a declarat Nukovic.

Eastring, o conductă cu o lungime cuprinsă între 744 şi 1.015 kilometri, în funcţie de ruta finală, ar urma să aibă o capacitate de până la 20 de miliarde de metri cubi pe an. Costul estimat al proiectului este între 750 milioane de euro şi 1,3 miliarde de euro şi ar putea deveni operaţional la finele lui 2018. Conducta ar urma să facă legătura între reţeaua de conducte a Eustream, conducta Soyuz din Ucraina până la graniţa cu România şi, de aici, până în Bulgaria.

Romania ar urma să aibă un rol-cheie în proiectul Eastring, având în vedere că cea mai mare parte a conductei ar urma să se afle pe teritoriul său.

din aceeasi categorie