Acasă Analize Cinci miliarde de lei din supra-taxare

Cinci miliarde de lei din supra-taxare

de GM

Supra-taxarea ce va fi introdusă de la începutul anului viitor ar putea aduce aproape 5 miliarde de lei la bugetul de stat. Ministerul Finanţelor Publice (MFP) estimează că noile măsuri fiscale care vor fi aplicate în anul 2014 vor aduce la buget încasări de 4,963 miliarde de lei, potrivit Raportului privind situaţia macroeconomică pe anul 2014 şi perspectiva acesteia pe anii 2015-2017, publicat pe site-ul ministerului.

Cea mai mare parte din aceste încasări, respectiv 4,032 miliarde de lei, va proveni din accize şi taxe speciale. Astfel, modificarea modului de calcul a accizelor în lei va aduce la buget 1,107 miliarde de lei.

În document se precizează că modul în care accizele în lei vor fi calculate va fi modificat “în situaţia în care cursul de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, este mai mic decât cursul de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul anterior anului precedent”. În acest caz, valoarea cursului de schimb din prima zi lucrătoare din luna octombrie a anului anterior se actualizează cu media anuală a indicelui preţurilor de consum, calculată în luna septembrie din anul precedent şi comunicată oficial de Institutul Naţional de Statistică până la data de 15 octombrie.

Accizele la benzină se vor majora cu 19,6%, iar cele pentru motorină vor fi mai mari cu 20,9% de la 1 ianuarie 2014, potrivit Raportului privind situaţia macroeconomică pe anul 2014 şi perspectiva acesteia pe anii 2015 – 2017, publicat, miercuri, pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice.

În acest moment, acciza reprezintă 30% din preţul final la benzină şi 26% la motorină. Astfel, acciza pentru benzină va creşte de la 467 euro/tonă la 557,91 euro/tonă, respectiv de la 359,59 euro/1.000 de litri, la 429,59 euro/1.000 de litri, iar statul va încasa 810 milioane de lei din această majorare.

Acciza la motorină se va majora şi ea, de la 391 de euro/tonă, la 473,85 euro/tonă, respectiv de la 330,395 euro/1.000 de litri la 400,395 euro/1.000 de litri, iar această măsură va aduce la buget 1,867 miliarde de lei.

La acestea, se va adăuga o acciză suplimentară de 7 eurocenţi pentru fiecare litru de carburant, pentru a strânge bani care să fie folosiţi în proiecte de infrastructură rutieră.

500 milioane de lei din impozitul pe construcţiile speciale

Încasările din impozitul pe construcţiile speciale sunt estimate la 488 milioane lei în 2014.

Potrivit anexelor la proiectul de buget, estimările autorităţilor pentru următorii patru ani arată că veniturile din acest impozit vor creşte constant, de la 488 milioane lei anul viitor, la 511,07 milioane de lei în 2015, 535,7 milioane de lei în 2016 şi la 561,772 milioane lei în 2017.

Ministrul Finanţelor, Daniel Chiţoiu, arăta, la începutul acestei luni, că încasările bugetare din impozitul pe construcţii speciale sunt estimate la 480 – 500 de milioane de lei în 2014, însă estimarea este una pesimistă, calculele Direcţiei de prognoze din MFP arătând că suma este mult mai mare.

Impozitul pe construcţii speciale, reprezentând 1,5% din valoarea acestor contrucţii, vizează numai persoanele juridice şi se va aplica pentru reţelele de transport, stâlpi, depozite sau magazii. Măsura vizează companii care deţin astfel de construcţii, precum E.ON, Enel, Transelectrica, Transgaz sau Romgaz.

Pe de altă parte, creşterea salariului minim de la 800 de lei pe lună la 850 de lei în ianuarie şi la 900 de lei în iulie 2014 va avea un impact bugetar de 344 milioane de lei, estimează Finanţele.

din aceeasi categorie