Acasă Analize Ca să poată plăti salariile, CE Hunedoara şi-a cerut insolvenţa

Ca să poată plăti salariile, CE Hunedoara şi-a cerut insolvenţa

de M G

termo 6Complexul Energetic (CE) Hunedoara (CEH) a cerut marți, la tribunal, intrarea în insolvență. Reamintim, la Tribunalul Hunedoara există 18 cereri ale creditorilor de intrare a Complexului Energetic Hunedoara în insolvenţă, termenul de judecată fiind 7 ianuarie 2016. În prezent, toate conturile CEH sunt blocate. Astfel, pentru a numi un administrator judiciar ales de CE Hunedoara, dar şi pentru a se debloca conturile pentru a putea fi plătite salariile, Consiliul de Administraţie a hotărât să ceară în instanţă intrarea voluntară în insolvenţă a Complexului Energetic. Cel mai probabil, administratorul judiciar va fi ales dintre Remus Borza, care gestionează și insolvența Hidroelectrica, şi Gheorghe Piperea, care gestionează și insolvența Oltchim. Pe de altă parte, la DNA există o sesizare privind gestionarea ajutorului de stat pentru care CEH a primit OK-ul Bruxellesului încă din luna aprilie 2015, dar banii – abia în luna iulie (şi din aceştia abia o primă tranşă).

Reamintim, ministrul Energiei, Victor Grigorescu, s-a întâlnit, luni, la Petroșani, cu managementul și cu sindicatele din CE Hunedoara, anunțând public că „situația financiară a companiei este dezastruoasă și temerea principală este că putem ajunge chiar la un faliment” și cerând conducerii „să înțeleagă că e nevoie să ia măsuri curajoase și să împiedice alunecarea înspre o situație fără remediu”.

„Am luat decizia de a cere noi insolvența pentru a proteja averea statului”, a declarat Aurelian Ghimpău. Potrivit acestuia, datoriile totale ale CE Hunedoara către parteneri comerciali, bănci și bugetele statului se ridică la 1,2 miliarde lei.

La începutul lunii decembrie, în nota de fundamentare a unui proiect de HG privind programul de iarnă în domeniul energetic, Guvernul afirma că CE Hunedoara nu a reușit să-și facă stocurile de cărbune pentru iarnă prognozate de autorități, din lipsă de bani. Totuşi, în baza unei HG din 2013, o parte din energia necesară pentru echilibrarea sistemului energetic național în situațiile în care apar brusc diferențe mari între producția și consumul de electricitate este achiziționată obligatoriu de Transelectrica de la Complexul Energetic Hunedoara, în regim reglementat. Iarna aceasta, potrivit planurilor Guvernului, necesarul total este de 700 MWh/h, din care 460 MWh/h sunt achizitionați de la CE Hunedoara.

Plan de reorganizare „cuplat” cu cel de restructurare

Tot la începutul lunii decembrie, Ministerul Mediului a amendat CE Hunedoara cu 588 milioane lei pentru îndeplinirea cu întârziere a obligațiilor de achiziție de certificate de emisii de gaze cu efect de seră (CO2) impuse de legislația europeană și românească. Mai mult, Garda de Mediu a dispus suspendarea activității la termocentralele Mintia și Paroșeni pentru neîndeplinirea standardelor de mediu. Complexul a contestat decizia la tribunal.

Reamintim, Comisia Europeană a aprobat, în aprilie, un ajutor de salvare pentru Complexul Energetic Hunedoara. „Comisia Europeană a ajuns la concluzia că ajutorul de salvare temporar, în valoare de 167 de milioane lei (aproximativ 37,7 milioane euro), care urmează să fie acordat de către autorităţile române Complexului Energetic Hunedoara, producătorul de energie electrică şi termică deţinut de stat din România, este conform cu normele UE privind ajutoarele de stat. Comisia a constatat, în special, că ajutorul a fost limitat la suma necesară pentru a-i permite CE Hunedoara să îşi desfăşoare în continuare activităţile de exploatare a centralelor sale electrice în următoarele şase luni. La sfârşitul acestei perioade, întreprinderea va rambursa ajutorul sau România va notifica un plan de restructurare, care va stabili măsurile de asigurare a viabilităţii pe termen lung a întreprinderii”, potrivit unui comunicat transmis de Comisia Europeană la sfârşitul lunii iunie.

Complexul Energetic Hunedoara a primit, abia la mijlocul lunii iulie, prima tranşă din ajutorul de stat individual de salvare, în valoare de 98,4 milioane de lei, bani care urmau să fie utilizaţi pentru cheltuielile curente şi pentru achiziţionarea deficitului de certificate CO2, anunţa Ministerul Energiei într-un comunicat de presă de la acea dată.

În octombrie, tot Ministerul Energiei a anunțat că va transmite Comisiei Europene o notificare privind convertirea ajutorului de salvare de 167 milioane lei în ajutor de restructurare. În prezent se poartă corespondenţă cu Bruxellesul privind aprobarea planului de restructurare, cea mai recentă documentaţie fiind transmisă în 15 decembrie, după ce ISPE (consultantul CEH în această privinţă) a transmis către CE Hunedoara în 7 decembrie planul de restructurare revizuit, în care au fost incluse recomandările DG Competition și ale Consiliului Concurenței din România.

Dacă instanţa aprobă intrarea în insolvenţă a CEH, atunci administratorul judiciar va trebui să vină cu propriul plan de reorganizare a activităţii companiei, care să fie aprobat de judecătorul sindic şi de Adunarea Generală a Creditorilor. Planul, însă, va trebui să înglobeze şi planul de restructurare a CEH, aprobat de Comisia Europeană.

Având în vedere amenda imensă pe care a primit-o CE Hunedoara, este clar că nu a cumpărat certificatele CO2!

Ajutor de stat care mai mult a încurcat!

„Situaţia complicată în care se află în prezent CEH este cauzată şi de ajutorul de stat”, a declarat pentru Focus-Energetic.ro Emil Floruţ, directorul general al companiei. „Dacă banii ar fi intrat în conturile CE Hunedoara încă din luna aprilie, probabil că alta ar fi fost situaţia! Dar, prima tranşă a venit abia în luna iulie”, a mai spus Floruţ.

Reamintim, şi fostul director general al Complexului Energetic Hunedoara, Constantin Jujan, a demisionat pe 15 iulie din funcţie, el acuzând că acordarea împrumutului sub formă de ajutor de stat de la Guvern întârzie, în condiţiile în care exista un calendar convenit cu FMI şi Comisia Europeană privind activităţile CEH.

„Cred că s-a greşit la nivelul Consiliului de Administraţie, care, în opinia mea, n-a făcut nimic pentru ca acest ajutor de stat să vină la timp! De altfel, când am fost numit, prin OUG 109/2011, la Complexul Energetic Hunedoara, în septembrie anul acesta, nu exista un plan de restructurare, nu exista un plan de investiţii, nu exista nici măcar buget de venituri şi cheltuieli, nu exista nimic! Am reuşit să punem în funcţiune normală grupul 3 de la Mintia, să creştem stocurile de cărbune de peste 10 ori (de la 2.500 tone, la 35.000 tone), să începem reparaţiile capitale la termocentrala Paroşeni etc. Mai mult, în această perioadă se desfăşurau ultimele negocieri cu o firmă din Bulgaria astfel încât să cumpărăm certificatele CO2 la preţuri cu circa 25% mai mici decât cele de pe piaţă (n.r. – în prezent, pe bursa EEX, certificatele CO2 de tip EUA se vând cu 8,28 euro). În contrapartidă, CE Hunedoara livra energie electrică firmei bulgăreşti. Pe de altă parte, suntem în prag de finalizare şi a unui alt contract, prin care o firmă poloneză urmează să livreze CEH 700.000 tone de cărbune anual, iar CEH să livreze acestei companii 210 MWh în bandă tot anul 2016. Ar mai rămâne la CEH şi aproximativ 300.000 tone de cărbune. În contract este implicată şi Hidroelectrica, prin această companie, ce are dreptul să exporte direct, urmând să se facă livrările de energie”, a mai spus Emil Floruţ.

Complexul Energetic Hunedoara este cel mai mare agent economic din Valea Jiului și din județul Hunedoara, fiind, totodată, singura societate care furnizeză agent termic în municipiul Deva și în orașele din Valea Jiului. Complexul asigură circa 5% din producția de energie electrică a României și are aproximativ 6.500 de angajați.

din aceeasi categorie

1 comentariu

TUDOR POPESCU decembrie 31, 2015 - 6:43 am

ANALIZAND PE TOATE FETELE EVOLUTIA CEH… LA NIVELUL DE COMPETENTA AL DECIDENTILOR DE AZI DIN SISTEM … NU E NEVOIE DE INSOLVENTA … PRELUGIM INUTIL AGONIA UNUI MORT INCA VIU… EXISTA SOLUTII DE SUPRAVIETUIRE … DAR ASTEA SUNT EXCLUSIV LA MEE.. DAR ACOLO E JALE …JALE TEHNOCRATA. CEH NU E HIFROELECTRICA UNDE PONTA A ARANJAT POANTA.. LUI VULPESCU. CA SA CASTIGE CEVA BANUTI ACTUALUL PUSCARIAS SEF.

Comments are closed.