Acasă EconomieIndustrie Azerbaijanul începe construcția anti-tancului numit ”Agrab”

Azerbaijanul începe construcția anti-tancului numit ”Agrab”

de GM

Specialiștii din cadrul Ministerului Industriei de Apărare din Azerbaidjan au început să producă un vehicul anti-tanc, denumit „Agrab” (Scorpion), la baza în care se construiește mașina de patrulare Gurza, scrie publicația azeră news.az. APA raportează că armamentul complexului va conține o mitralieră de calibru 7,62 mm și rachete ghidate anti-tanc SKIF și Spike.

Vehiculul cu capacitate mare de transport a fost produs la baza Toyota Hillux 12 și va putea duce o luptă eficientă împotriva tancurilor în diferite zone.

Vehiculul anti-tanc „Agrab”, care a fost prezentat pentru prima dată la parada din Baku, pe 26 iunie, va fi, de asemenea, arătat și la expoziția „Azerbaidjan – 10 ani”.

Mașina de patrulare Gurza expusă la începutul anului este echipată cu un lansator automat de grenade AGS-17.

din aceeasi categorie