Autoritățile de mediu caută să iasă din hățișul legislativ și pasează responsabilitățile ce-i revin în sarcina cetățenilor. Și ca să nu recunoască faptul că au greșit, se adâncesc în degringoladă. Incapacitatea Adminstrației Fondului pentru Mediu și, mai departe, a Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, tinde să atingă cote de-a dreptul alarmante. Poziția pe care o adoptă, acum, AFM face din Programul „Casa Verde Fotovoltaice” un exemplu dus la extrem de cum se spală pe mâini pentru lipsa de responsabilitate și respect față de cetățeni. Până acum, Ministerul Mediului nu a avut nicio reacție față de modul în care AFM intenționează să trateze acest program, puternic viciat chiar din cauza AFM.
Programul „Casa Verde Fotovoltaice” a strârnit mare interes în rândul potențialilor beneficiari, pentru că introduce un sistem nou de funcționare, cel de prosumer (n.r. – și producător, și consumator de energie electrică), dar și pentru subvenția semnificativă acordată, maximum 20.000 de lei pentru fiecare cerere de finanțare. La începutul lui septembrie 2019, programul a debutat cu o suspendare a softului prin intermedul căruia se depuneau cererile de finanțare. A fost invocată o posibilă fraudă, pentru că, într-un timp foarte scurt, au fost depuse extrem de multe cereri de finanțarea din partea unei singure firme. Motiv pentru care, în chiar ziua debutului perioadei de înscriere aceasta a fost suspendată. A fost făcută și o plângere penală; acțiunea penală a încetat, constatându-se că fapta nu există.
În aceste condiții, în perioada 6 septembrie – 6 noiembrie 2019, Programul „Casa Verde Fotovoltaice” a fost suspendat. La acea vreme, surse din piață susțineau că această decizie a fost determinată de alte cauze, nu cele posibil penale. Nu ar fi existat fonduri care să susțină programul, în valoare totală de 656 milioane de lei, din care 536 milioane de lei din Programul Operațional Regional (POR), iar restul de la Administrația Fondului pentru Mediu. Mai exact, Fondul pentru Mediu ar fi deținut banii necesari, dar erau păstrați pentru a acoperi o parte din deficitul bugetar, ce, în cele din urmă, s-a dovedit a fi uriaș. Partea bună a lucrurilor este că banii de la Fondul pentru Mediu nu pot fi folosiți decât pentru proiecte de mediu, așa că cel mult nu pot fi alocați pentru acoperirea altor cheltuieli, precum pensii și salarii.
În perioada în care programul a fost suspendat, s-au înregistrat convulsii pe plan politic. În august 2019, ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, și-a dat demisia, pentru că ALDE, din care făcea parte la acea vreme, a ieșit de la guvernare. Până când a fost învestit Guvernul Orban, pe 4 noiembrie 2019, Ministerul Mediului nu a avut ministru. Pe 11 decembrie 2019, a fost schimbat din funcție și fostul președinte AFM, cel care a condus programul în perioada sa învolburată.
Program cu căutare
Probleme care au ajuns că facă zile grele atât AFM, dar mai ales beneficiarilor programului sunt legate de valabilitatea documentelor ce trebuiau să însoțească cererile de finanțare. Mai exact, este vorba de certificatele de atestare fiscală și extrasul de carte funciară pentru imobilele unde ar fi urmat să fie instalate panourile fotovoltaice. Aceste documente au valabilitate limitată, ce a expirat până la reluarea înscrierilor.
În aceste condiții, AFM a transmis un comunicat de presă prin care se anunța: „în conformitate cu prevederile ghidului de finanțare a Programului, aprobat prin Ordinul ministrului mediului nr. 1287/2018, pe perioada de suspendare, termenele se prelungesc în mod corespunzător. În această situație, menționăm că toate documentele depuse și înregistrate la instalatorii validați până la momentul suspendării accesului în aplicația informatică, sunt acceptate de Administrația Fondului pentru Mediu ca fiind depuse în termen la data redeschiderii accesului în aplicație, în vederea analizării”, se arată îăn comunicatul AFM din 4 octombrie 2019.
Cu toate acestea, când AFM a reușit să analizeze toate dosarele depuse, s-a ajuns ca mai mult de jumătate din dosarele depuse, adică 13.337 cereri, au fost respinse, față de numai 12.718 dosare aprobate. Cea mai frecventă cauză a reprezenta-o cele două documente, certificatele de atestare fiscală și extrasul de carte funciară, care au ajuns să fie expirate în perioada de suspendare a programului.
Comunicat nu tocmai oficial
De aici s-a pornit iureșul. Greenpeace, organizația neguvernamentală care a urmărit îndeaproape derularea programului, a ajuns să sesizeze Avocatul Poporului tocmai din cauza acestei rate exagerat de mare de respingere a dosare. În plus, a reclamat și lipsa de echitate în respectarea procedurilor, încălcate de către AFM fără nicio sancțiune, spre deosebire de beneficiari.
Se pare că toată această problemă legată de rata mare de respingere a dosarelor din cauza expirării documentelor este că nu a fost creată o bază legală pentru prelungirea valabilității certifitalor fiscale și a cărților funciare. Sau cel puțin așa se pare că este părerea de acum a AFM, pentru că instituția statului a evitat să se exprime clar despre ce este vorba.
Modul în care AFM a abordat problema este mai mult decât hilară. A încercat să inducă ideea că un comunicat de presă este aproape „o șuetă” cu ziariștii. Cum singurul document prin care potențialii beneficiari erau înștiințați că valabiliatea documentelor este prelungită este un comunicat de presă, cel mai probabil AFM a încercat să se acopere și să anunțe că acesta nu este un mod oficial de comunicare.
Gardianul Greenpeace
Partea proastă pentru AFM este că Greenpeace s-a dovedit a fi mai mult decât vigilentă. ONG-ul a anunțat că AFM a publicat, pe 23 iulie 2020, un disclaimer (imagine atașată) în secțiunile pentru comunicate de presă ale site-ului oficial al instituției, prin care atrage atenția că un comunicat de presă nu poate fi folosit oficial în derularea unui program. „Mențiunea a fost retrasă de pe site după câteva ore și reintrodusă astăzi (n.r. – vineri, 24 iulie 2020), într-o nouă versiune”, se arată într-un comunicat de presă al Greenpeace. Potrivit ONG-ului, anunțul AFM are rolul de „a submina valoarea comunicatelor de presă ce au indus în eroare mii de aplicanți în programul Casa Verde Fotovoltaice”.
Mesajul inițial al AFM a fost: „Orice material de presă (Comunicat de presă, Informare de presă, Anunț de presă) emis de către Administrația Fondului pentru Mediu reprezintă un document de informare a mass-media. Având în vedere acest aspect, materialele de presă NU conțin termeni tehnici, informații de specialitate, exprimări tehnice riguroase, metodologie de primire, evaluare sau selecție a proiectelor, astfel încât să permită asimilarea facilă a informației de către destinatarul documentului: Mass-media.
Materialele de presă nu sunt opozabile niciunui document oficial al AFM, respectiv ghiduri de finanțare, proceduri de lucru sau dispoziții ale conducerii instituției, publicate pe acest website. Totodată, materialele de presă, prin informațiile pe care le furnizează, nu pot influența procesele de primire, evaluare, selecție, contractare, efectuare plăți, verificări etc. ale AFM, acestea putând fi modificate doar prin documente oficiale aprobate prin ordin de ministru sau emise de către departamentele abilitate, avizate și aprobate de către conducerea AFM, după caz”.
„Totuși, declarația AFM contravine ghidului de finanțare al programului Casa Verde Fotovoltaice, care menționează că informaţiile, instrucţiunile, comunicatele şi alte documente relevante în legătură cu programul se publică pe pagina de internet a Autorităţii și singurele date, informaţii şi instrucţiuni valabile prezentate în mass-media referitoare la program sunt cele transmise sub forma comunicatelor de presă de către AFM sau Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor”, susține Greenpeace.
„Suspectăm că AFM încearcă să pregătească o respingere în masă – pe motivul documentelor expirate – a contestațiilor depuse de aplicanți. Reamintim AFM că a depășit deja cu două săptămâni termenul pentru soluționarea contestațiilor, lucru care a fost semnalat săptămâna aceasta de către Greenpeace la Avocatul Poporului” a declarat Marian Mândru, coordonator de campanii la Greenpeace România și administrator al comunității online Protecția Prosumatorului.
În cele in urmă, anunțul AFM este: „ Comunicatele de presă, informările de presă, precum și anunțurile publicate pe website-ul AFM reprezintă materiale informative destinate mass-media, terminologia utilizată fiind adaptată stilului publicistic, fără a fi utilizați termeni tehnici de specialitate, astfel încât să se transmită un mesaj accesibil publicului țintă. Materialele de presă nu sunt opozabile documentelor oficiale ale AFM, respectiv ghidurilor de finanțare, regulamentelor de lucru sau dispozițiilor conducerii instituției publicate pe acest website și nu pot influența procedurile stabilite prin acestea”.
„Zăhărelul” de la AFM
Reacția AFM a fost și de această dată firavă, fără referire expresă la anunțul cu comunicatul buclucaș din 2019, dar care se vrea să mai potolească puțin spiritele. A anunțat că vor fi consultări publice pentru un nou ghid pentru Programul „Casa Verde Fotovoltaice”, ce ar urma să aibă o nouă ediție în toamnă. Mai exact, oamenii să nu mai fie atât de răzvrătiți, pentru pot avea o șansă de a deveni prosumatori. E drept, mai trebuie să cheltuie ceva timp și bani pentru asta, pentru că trebuie făcut încă un dosar.
„Începând de săptămâna viitoare, vom organiza consultări pentru ghidul aferent noii sesiuni a Programului Național Casa Verde Fotovoltaice, pe care dorim să o lansăm în această toamnă. Noul program va aduce modificări majore. Îmi doresc simplificarea procesului de înscriere, precum și micșorarea duratei evaluării proiectelor și extinderea plajei de instalatori”, a declarat preşedintele AFM, Andreea Kohalmi – Szabo, într-un comunicat de presă, la puțin timp după reacția Greenpeace.
„În acest moment, analiza contestațiilor transmise în aplicația informatică este finalizată în procent de peste 95%, iar listele finale vor fi publicate săptămâna viitoare. Ne cerem scuze pentru faptul că analiza acestora a durat mai mult timp, dar în contextul actual, având în vedere atât restricțiile cauzate de pandemie, cât și volumul foarte mare de documente supuse analizei, AFM a depus eforturi consistente pentru a le soluționa în cel mai scurt timp. Până în prezent, am transmis spre semnare peste 4.500 de contracte, beneficiarii având un termen de 8 luni în care pot finaliza instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice”, a mai spus președintele AFM, se arată în comunicatul AFM.
Ministerul Mediului tace
La ora actuală, singurul document care se face referire la prelungirea valabilității certificatelor de atestare fiscală și a cărților funciare folosite la depunerea cererilor de finanțare este comunicatul de presă din octombrie 2019. Decizia autorităților de atunci de a susține prelungirea valabilității documentelor este susțină chiar de declarațiile noului ministru al Mediului, Costel Alexe, care anunța deblocarea programului ca o prioritate a Guvernului Orban. „Programul va continua și anul viitor, atunci când vom putea corecta eventualele sincope de funcționare identificate în ediția-pilot de anul acesta”, a declarat ministrul Alexe, potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Mediului din 6 noiembrie 2019. Și în acest comunicat se menționează valabilitatea documentelor ce au fost depuse, dar nu au putut fi încărcate în sistem din cauza blocării site-ului.
În cele din urmă, printre documentele oficiale postate pe site-ul AFM nu figurează niciunul cu referire directă la valabilitate certificatelor în perioada de suspendare a programului „Casa Verde Fotovoltaice”. Dacă ar fi fost necesar un astfel de document, ar fi fost de datoria AFM și a Ministerului Mediului să-l producă, pentru că oamenii au respectat regulile și s-au conformat Ghidului de finanțare.
De remarcat este faptul că orice Ghid de finanțare, inclusiv cel privind Programul „Casa Verde Fotovoltaice”, este aprobat prin ordin de ministru, astfel că responsabilitatea Ministerului Mediului este directă. Chiar dacă situația proastă a programului este prezentată demult, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor nu a făcut nimic, nu și-a anunțat poziția și nici modul în care intenționează să rezolve situația.
Este regretabil că autoritățile de mediu au ales această cale, de-a dreptul copilărească, să paseze responsabilitatea unei gafe legislative celor nevinovați, adică cetățenilor. Și ca să mai îndulcească amarul beneficiarilor afectați, promit, tot ca unor copii, „zăhărelul” unui nou program la toamnă, „mai trainic și mai frumos”, după ce ediția 2019 aproape „s-a dărâmat”.
După ce se va „sparge buba”, este de așteptat ca responsabilitatea să fie aruncată pe veche conducere a Administrației, că a făcut lucrurile prost.


