Autor: Alina OPREA
Companiile energetice s-au dovedit a fi şi în 2012 cele mai profitabile companii de stat. Societăţile Romgaz şi Transgaz ocupă primele locuri, după profitul net realizat, într-un top 5 efectuat de www.focus-energetic.ro, potrivit rezultatelor financiare raportate pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice. Datoriile cumulate ale acestor companii sunt însă pe măsură, de ordinul a câteva miliarde de lei.
Producătorul de gaze naturale şi energie Romgaz rămâne astfel cea mai mare societate din portofoliul statului. Compania a avut anul trecut un profit net istoric, de 1,24 de miliarde de lei, la o cifră de afaceri netă de 3,84 de miliarde de lei. În anul anterior, compania a realizat un profit net de 1,03 miliarde lei şi o cifră de afaceri netă de 4,21 de miliarde de lei. Datoriile totale ale Romgaz se ridicau la sfârşitul anului trecut la 815,4 milioane de lei. Producătorul are circa 6.500 salariaţi.
A doua cea mai rentabilă companie de stat este transportatorul naţional de gaze Transgaz din Mediaş. Profitul net al societăţii s-a ridicat anul trecut la 329,3 milioane de lei, iar cifra de afaceri netă la 1,32 de miliarde de lei. În anul 2011, profitul net raportat a fost de 379,5 milioane de lei, în timp ce afacerile au atins un nivel de 1,34 miliarde de lei. Transgaz a încheiat 2012 cu datorii totale de 486,1 de milioane de lei şi are aproximativ 5.000 de angajaţi.
La o diferenţă sesizabil mai mare, pe locul 3, se află Loteria Română, cu un profit net de 36,74 de milioane de lei şi afaceri de un miliard de lei. De menţionat ar fi că în anii de dinaintea declanşării crizei economice compania a avut rezultate pozitive de câteva ori mai mari decât cele de anul trecut, de exemplu în anul 2007 profitul net al companiei s-a ridicat la aproape 150 de milioane de lei. În anul 2011, compania aflată în subordinea Ministerului Finanţelor Publice a avut un profit net de 81,65 de milioane de lei, la o cifră de afaceri netă de 1,16 miliarde de lei. Compania avea la sfârşitul anului trecut datorii totale de 162,46 de milioane de lei şi un număr de 2.700 de angajaţi.
Transportatorul naţional de energie electrică Transelectrica a înregistrat anul trecut un profit net de 34,48 de milioane de lei şi o cifră de afaceri netă de 2,76 miliarde de lei. În anul 2011, însă, societatea de stat realizase un rezultat net de peste două ori şi jumătate mai mare, de 90,91 milioane de lei, la o cifră de afaceri netă de 3,11 miliarde de lei. Transelectrica nu și-a depus indicatorii financiari aferenți anului 2012 pe site-ul Ministerului de Finanțe, însă, potrivit datelor transmise Bursei de Valori, compania avea la finalul lui 2012 datorii către instituții de credit (mai mari de un an) de 890 de milioane de lei, datorii comerciale către furnizori de 654,4 milioane de lei și datorii către instituții de credit mai mici de un an în valoare de 166,3 milioane de lei. Compania are 2.200 de salariaţi.
Nuclearelectrica, compania care administrează centrala nucleară de la Cernavodă, se află pe locul cinci, după câştigurile raportate în 2012. Producătorul de energie a realizat anul trecut un profit net de 34,46 de milioane de lei şi afaceri în valoare de 1,65 de miliarde de lei. În anul 2011, profitul net al companiei s-a ridicat la un nivel de 95,03 milioane de lei, în timp ce cifra de afaceri netă realizată a fost de 1,58 de miliarde de lei. Datoriile Nuclearelectrica la sfârşitul anului trecut erau de 2,6 miliarde de lei. Compania numără circa 2.100 de angajaţi.




Comments are closed.